AKP'den 3 bin 500 kişi istifa etti

AKP'den 3 bin 500 kişi istifa etti.7182
  • Giriş : 11.05.2008 / 19:49:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 19:01:51

AKP Dicle İlçe Örgütü Başkanı görevden alınmadığını aksine 3 bin 500 kişiyle birlikte istifa ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP’nin performans düşüklüğü gerekçesiyle feshettiği Hazro, Lice, Kocaköy, Dicle, Eğil ve Hani ilçe örgütlerinin yönetimlerinin görevden alınmasının sebebinin uzun süreden beri devam eden ve başını Abdurrahman Kurt’un çektiği iktidar çekişmesinden kaynaklandığı iddia edildi. AKP Dicle İlçe Başkanı Mustafa Özyağan, “22 Temmuz öncesi halka bir sürü söz verdik. Bu sözlerden hiç biri yerine getirilmedi. Bunu hatırlatınca bize komplo kurdular. Biz artık bu partiye, milletvekillerine güvenmiyoruz. Bunun için 3 bin 500 kişi olarak istifa ettik” dedi.

Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın “İstiyorum” dediği kentlerin başında gelen Diyarbakır’da, partisi zor günler yaşıyor. Özellikle 22 Temmuz genel seçimlerinin ardından Kürt sorunu konusunda izlediği politika, tezkere kararı, sınır içi ve sınır ötesi operasyonların aralıksız sürdürülmesi, Kürtlere yönelik baskıların tırmandırılması, yüzde yüzlere varan zamların yapılması ve bölgeyi vuran kuraklığa karşı hiç bir önlem alınmaması nedeniyle Diyarbakır’da halktan büyük tepki alan AKP, iktidar çekişmeleri nedeniyle kaynayan kazana döndü.
'Hiç bir vaatlerini yerine getirmediler’

AKP Genel Merkezi, Mehmet Aytekin başkanlığındaki Hazro, Şerafettin Can başkanlığındaki Lice, Ahmet Türe başkanlığındaki Kocaköy, Mustafa Özyağan başkanlığındaki Dicle, Kazım Gündüz başkanlığındaki Eğil ve Mahmut Etik başkanlığındaki Hani ilçe teşkilatlarını geçtiğimiz hafta performans düşüklüğü gerekçesiyle görevden almıştı. Görevden alınmadığını ve 3 bin 500 kişiyle AKP’den istifa ettiklerini iddia eden Dicle İlçe Başkanı Mustafa Özyağan, Diyarbakır İl Örgütü’nü ağır eleştirdi. 22 Temmuz seçimlerinde AKP Diyarbakır Milletvekilleri ile birlikte halka verdikleri vaatlerin hiç birinin yerine getirilmediğini ifade eden Özyağan, Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt’a yüklendi.

‘3 bin 500 kişi istifa etti’

Seçim öncesi halka verilen sözleri milletvekillerine hatırlattıkları için Diyarbakır İl Örgütü ve başını Abdurrahman Kurt’un çektiği ekibin kendilerine komplo kurduğunu iddia eden Özyağan, şunları söyledi: “AKP’ye 3 bin 500 kişiyi üye yapmıştım. Ama bu komplo sonrasında ilçede AKP tabelasını indirdim. Partiye üye olan 3 bin 500 kişi de topluca istifa ettik. Önümüzdeki günlerde istediğimiz partiye oyumuzu veririz.”

‘Ranta bulaştılar’

Kongrede 3 aday arasında en yüksek oyu alarak ilçe başkanlığına seçildiğini belirten Özyağan, “Başarısızlıkla suçlanmamızın altında farklı nedenler yatıyor. Ben bu saatten sonra bu teşkilata bu milletvekiline güvenmem. Yaptıkları düpedüz ihanettir. Verilen bunca vaatlere rağmen Dicle’de bir çivi bile çakmadılar. Ön seçimde Abdurrahman Kurt’a oy vermediğimiz için bizden intikam alıyor.

Abdurrahman Kurt intikamcı, sinsi bir ‘kurt’tur” diye konuştu. Görevden alındıkları iddiasını kabul etmediğini dile getiren Özyağan, “Onlar bizi görevden aldıklarını söylüyorlar. Ama biz çalışmama kararı alıyoruz. Görevden alınan ilçe başkanları rantta bulaşmamıştı. Ama bizi görevden aldıklarını iddia edenleri bir araştırsınlar nasıl ranta bulaştıkları ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Konuşma yasağı

Görevden alınan ilçe örgütlerine basına konuşma yasağı getirilerek, yaşanan çalkantının yansımasının engellenmeye çalışıldığını belirten Özyağan, kendisinin yaşanan rantı, yerine getirilmeyen vaatleri dile getireceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious