AKP'den başkanlarına disiplin mekanizması

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Partili bazı belediyelerin dağıttığı dini içerikli kitap ve broşürlerin kamuoyunda tartışmalara yol açması parti genel merkezini harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın sözlü talimatının ardından yazılı bir talimat göndererek belediyeleri uyaran Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, uyarılarını dikkate almayacak belediye başkanları için disiplin mekanizmasının devreye gireceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Cihan'a demeç veren Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tüm partililerin faaliyetlerini, partinin tüzüğü ve proğramı ile yürürlükteki yasalar çerçevesinde sürdürmesi" yönündeki sözlü talimatını hatırlattı. Kendisinin de 24 Mayıs'ta bir genelge yayımlayarak belediye başkanlarını dini içerikli yayın dağıtmamaları konusunda ikaz ettiğini ifade eden Ergün, bu tür faaliyetlerin belediyelerin asli görevleri arasında yer almadığının da altını çizdi. Ergün, "Bundan sonra konuyu daha yakından takip edeceğiz. Uyarılara rağmen arkadaşlar bu hususlara devam ederler ve kamuoyunda yanlış anlaşılmalara meydan verecek nitelikte çalışmalar yaparlarsa, bu sefer idari uyarı mekanizmalarının ötesinde disiplin mekanizmaları devreye girecek" diye konuştu.

Belediye başkanlarının bu yayınları hazırlarken iyi niyetli olduklarını söyleyen Nihat Ergün, bu yayınlardaki dini bilgilerin bir kısmının güncelliğini kaybetmiş bilgiler olduğunu, bu nedenle de istismara açık olduğunu kaydetti. Belediye başkanlarının bu konularda uzman olmadıklarını, belediyeler bünyesinde de uzman kişilerin çalışmadığını belirtti. Dini bilgileri güncelleyecek mercinin ise belediyeler değil Diyanet İşleri Başkanlığı olduğuna dikkat çeken Ergün, belediye başkanlarından asli görevlerini yapmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious