AKP'den belgeyle ilgili yazılı açıklama

AKP'den belgeyle ilgili yazılı açıklama.9046
  • Giriş : 25.06.2009 / 12:00:00
  • Güncelleme : 25.06.2009 / 12:01:15

AK Parti, Askeri Savcılığının belgeye ilişkin kararı konusunda internet sitesinde yazılı bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Abdulkadir Aksu, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığının, Taraf gazetesinde yayımlanan belgeye ilişkin kararı konusunda, ''AK Parti olarak meselenin tüm boyutlarıyla ve net olarak açığa çıkarılmasına, sorumluların yargı önünde hesap vermesine ve kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir sonuca ulaşılmasına büyük önem veriyoruz'' dedi.

Aksu, partinin internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Taraf gazetesinde yayımlanan belgeyle ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığının yaptığı açıklamada, adli sürece yönelik bilgi verildiğini, meselenin bir yönüne açıklık getirilerek, kendi yönlerinden kovuşturmaya gerek olmadığına karar verildiğinin ve dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğinin belirtildiğini hatırlattı.

Adli ve idari süreçlerin bundan sonra da gerektiği şekilde işleyeceğine işaret eden Aksu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Askeri Savcılığın, 'anılan belgenin Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanmadığı'nı ifade etmiş olması anlamlıdır. Ancak yine açıklamada belirtildiği gibi, 'bu belgenin hangi amaçla kim veya kimler tarafından üretildiği, üretenlerin amaçları' ortaya çıkartılmalıdır.

İnanıyoruz ki adliye mahkemeleri kendi yönüyle meseleyi ele alacaktır. Adli yargı, hukukun ve delillerin gerekleri içinde elbette ki gerçeği ortaya çıkarmaya çalışacaktır. AK Parti olarak meselenin tüm boyutlarıyla ve net olarak açığa çıkarılmasına, sorumluların yargı önünde hesap vermesine ve kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir sonuca ulaşılmasına büyük önem veriyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, işleyen kurum ve kurallarıyla, demokratik hukuk sistemimizden aldığı yetkiyle her türlü sorunu çözebilecek kapasiteye sahiptir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*