AKP'den CHP'ye ziyaret

AKP'den CHP'ye ziyaret .10695
  • Giriş : 08.08.2007 / 14:49:00

AK Parti heyeti, görüş alışverişinde bulunmak üzere CHP'yi ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve MKYK üyesi Hüseyin Tanrıverdi'den oluşan AK Parti heyeti, TBMM Başkanı seçimiyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere CHP'yi ziyaret etti.

AK Parti heyeti, ilk olarak DSP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, görüşmelerde bulundu.

DSP yetkililerinin görüşmede, Meclis Başkanı seçiminde uzlaşı ve diyalogun önemini vurguladıkları bildirildi.

Heyet, daha sonra CHP'ye geçerek Genel Sekreter Önder Sav ile bir araya geldi.

Fırat, seçimlerin ardından yeni bir Meclis oluştuğunu, milletvekillerinin yemin ederek göreve başladığını belirterek, "Öncelikli olarak şu anda Meclis'in çalışabilmesi için Meclis Başkanlık Divanı'nın teşekkülü gerekiyor. Meclis başkanı bugüne kadar teamüllere göre çoğunluğu olan siyasi partiden seçiliyordu. Ancak, her şeyin ötesinde Meclis, tüm siyasi partilerin ve grubu olsun olmasın, tüm milletvekillerini temsil eden çok önemli bir makam" dedi.

Fırat, "O bakımdan ana muhalefet partimizi ziyaret ederek, yarın yapılacak olan başkanlık seçimi konusunda görüşlerine başvuruyoruz. Bu konudaki düşüncelerini alacağız" diye konuştu.

Fırat ayrıca, "Sayın Genel Başkanımıza, ana muhalefet partimizin ve diğer siyasi partilerimizin görüşlerini ileteceğiz. Aslında bu güzel bir diyaloğun başlangıcı da bence. Ümit ediyoruz ki bundan sonra bir çok konuda diyalog ortamı içerisinde mutabakatlar sağlanarak Meclis faaliyetlerimizi yürütme imkanına sahip olacağız. Bu da bir ilk oluyor, öyle tahmin ediyorum" dedi.

Dengir Mir Mehmet Fırat diğer siyasi partileri de ziyaret edip etmeyeceklerine ilişkin soruyu yanıtlarken, "Tabii, biraz önce DSP'yi ziyaret etmiştik. Şimdi CHP'yi ziyaret ediyoruz. Diğer siyasi partilerden de randevu taleplerimiz oldu. Fakat, bugün birçoğunun grup toplantısı var. Bu toplantıların sonuçlanmasından sonra onlarla da görüşme imkanımız olacak" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious