AKP'den Ertürk'e sert tepki

AKP'den Ertürk'e sert tepki.8115
  • Giriş : 16.11.2008 / 20:36:00
  • Güncelleme : 16.11.2008 / 20:36:40

Ertürk'ün basına yansıyan ifadeleri AkP cephesinde tepki ile karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün yaptıkları hizmetlere rağmen yeterince takdir edilmedikleri şeklindeki konuşmaları üzerine yaptığı açıklamada, hassas bir dönemdeki beyanları manidar bulduğunu söyledi.

Bülent Gedikli, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün basına yansıyan ifadeleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Gedikli, Ertürk'ün yönettiği kurum eliyle satışı gerçekleşen bir televizyon programında yaptığı açıklamaların medyaya yansımasının hükümetin TMSF'nin tasarruflarından ve özerkliğinden hoşnut olmadığı gibi yanlış algılamaya ve yorumlara yol açacak biçimde kamuoyuna yansıtıldığını belirtti.

Ertürk'ün temsil ettiği makamın gerektirdiği dikkatle ve sorumluluk duygusuyla bağdaşmayan, hakkaniyetten tümüyle uzak beyanlarda bulunduğunu ifade eden Gedikli, açıklamaların AK Parti'yi ve hükümeti ilzam edici mahiyette olduğunu söyledi.

TMSF Başkanı Ertürk'ün bir kamu görevlisi sıfatı ile haddini aştığını kaydeden Gedikli, "Konunun kamuoyu tarafından doğru anlaşılması için aşağıdaki sorulara bir an önce cevap vermelidir. AK Parti hükümeti döneminde çıkarılan ve kurumunuza çok önemli yetkiler veren 5020 sayılı yasa olmasaydı kaç kuruş tahsil edebilirdiniz? Eleştirdiğiniz o siyasi irade arkanızda olmasaydı hangi malı haczedebilirdiniz? 5020 sayılı yasa ile size verilen yetkinin tamamını kullandınız mı? Durup dururken böyle bir programa katılma ve söz konusu açıklamaları yapma gereğini neden duydunuz? Madem satışları yüksek fiyattan yapabildiniz, neden ayrıca açıklama yapma gereği duyuyorsunuz? Kamunun hakkını ve hukukunu korumakla yetkili bağımsız bir kamu kuruluşunun başkanı olarak medyanın ve kamuoyunun takdirini talep ediyor olmanız kurumun bağımsızlığı ile ne derece örtüşmektedir? Bazı satışlardan dolayı 'büyüklerinizden' takdir yerine 'eleştiri' aldığınızı iddia ettiğinize göre, diğer bazı satışlardan dolayı beklediğiniz takdiri alıp almadığınızı da açıklamanız gerekmez mi? Malum açıklamaları yapmakta bir 'beklentiniz' söz konusu mudur?" şeklindeki soruları yöneltti.

Gedikli, bir bürokratın medyadaki yansımasına hayran kalarak kendisini siyasi iradenin üstünde bir konumda görmesinin anlaşılabilir bir beşeri zaaf olduğunu, ancak 'Büyüklerimiz takdir etmiyor' diyerek ve sözün ucunu açık bırakmak suretiyle, siyasi iradeyi ima yoluyla 'ilzam' etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye'de bütün dikkatlerin odaklandığı ve sorumluluk sahibi herkesin azami hassasiyet göstermesi gereken bir süreçte TMSF Başkanı'nın elini taşın altından çekmesinin manidar olduğuna dikkat çeken Gedikli, kurumun bugüne kadar tahsil ettiği kalemlerde hükümetin ve siyasi iradenin hakkını teslim etmekte asgari bir nezaketi gerektirdiğini bildirdi.

Kamu adına, kamuya ait milyarlarca YTL'nin henüz tahsil edilmediğini hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli, siyasi irade başta olmak üzere devletine ve milletine hizmet eden bütün kamu çalışanlarını 'Devlete hizmet cezasız kalmaz' gibi bir yafta ile bühtan altında bırakmanın açık bir haksızlık olduğunu ileri sürdü. Suyu bulandırıp balık avlamaya çalışanların akıbetinin malum olduğunu dile getiren Gedikli, "Tarih bunun örnekleriyle doludur. Başta siyasiler ve bürokratlar olmak üzere herkes halkımız karşısında şeffaf olmak ve bu şeffaflığı muhafaza etmek durumundadır. Partimizin hesap vereceği merci halkımızdır. Partimiz ve hükümetimiz hakkında ileri sürülen haksız ithamları bir kez daha reddetmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bu açıklamanın yapılması gereği doğmuştur." sözleriyle açıklamasını tamamladı.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*