AKP'den 'geceyarısı' sansürü

AKP'den 'geceyarısı' sansürü.14093
  • Giriş : 07.07.2009 / 18:14:00

AK Parti grubu bir çalışma kitapçığı hazırladı. Kapağına koyduğu madde nedeniyle kitapçığı son anda topladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti grubu TBMM tatili girince, geçen dönem ile ilgili çalışmalarını içeren bir kitapçık hazırladı. 96 sayfalık kitapçığın ilk sırasında ve kapağında, kamu oyunda 'gece yarısı yasası' olarak anılan 'askere sivil yargı' maddesi yer aldı.

Demokratikleşme ve insan hakları bölümünde yer alan CMK'daki 250. madde değişikliği; tartışmaların ve her an veto edilme endişesinin bulunduğu bu madde nedeniyle; kamuoyunda tepki alabileceğini hesaplayan AKP yönetimi, dağıtılan kitapçığı geri topladı.

KİTAPÇIK HAZIRLANDI

AK Parti grubunun 3. yasama yılı faaliyetlerini topladığı 96 sayfalık kitapçıkta, gece yarısı operasyonu ile çıkartılan askere sivil yargı yasası, “Demokratikleşme ve İnsan Hakları” başlığı adı altında ayrıntılı olarak anlatıldı. Düzenleme ile ilgili bilgiler kitapçığın ilk sayfasında şu şekilde yer aldı:

"5918 Sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunla; asker olmayan kişilerin, barış zamanında, askeri mahkemelerin yargı yetkisine tabi bir suçu tek başına ya da askerle iştirak halinde işlemesi durumunda soruşturmaların Cumhuriyet savcılıkları tarafından, kovuşturmalarının da adli yargı mahkemelerince yapılacağı düzenlenmiştir.”

VETO İHTİMALİNE KARŞI TOPLATILDI

Ancak, kitapçık dağıtılmaya başlanmasına karşın, hem tartışmalar hem de yasanın Çankaya'dan veto yeme olasılığı üzerine ; kitapçık toplatıldı. Toplatma ile ilgili AKP yönetiminde bir açıklama gelmedi.

KİTAPÇIKTA BAŞKA NELER VAR?

AKP Grubunun hazırladığı Yasama kitapçığına göre;

-23. Dönemde TBMM'ye 486 yasa tasarısı sevk edildi, bunların 214'ü yasalaştı.
-480 yasa teklifi verildi. -Bu tekliflerden 19'u, ayrı ayrı ya da tasarılarla birleştirilerek görüşüldü ve bu şekilde kabul edildi. Halen 344 teklif komisyonlarda, 16'sı ise Genel Kurul gündeminde bekliyor.

8 ARAŞTIRMA KOMİSYONU

-23. Dönemde, milletvekilleri tarafından çeşitli konularda 416 araştırma önergesi verildi.

- Araştırma öner gelerinin 58'i kabul edilerek 8 araştırma komisyonu kuruldu.

-Çalışmalarını tamamlayan 5 komisyonun raporu görüşüldü, “yasadışı dinleme” ve “çevre sorunları” ile ilgili araştırma komisyonları çalışmalarını tamamlayarak raporlarını sundu.

-Bu araştırma komisyonlarından Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin helikopter kazası sonucu ölümüyle ilgili oluşturulan komisyon çalışmalarını sürdürüyor.

-Genel Kurul gündeminde halen 358 araştırma önergesi bulunuyor.

BAŞBAKANA 2 SORUŞTURMA İSTEĞİ DE KİTAPÇIKTA YER ALDI

- 23'üncü dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında 2 soruşturma önergesi verildi ve ikisi de ret edildi.

-9 genel görüşme önergesinden biri görüşüldü, 8'i ise Genel Kurul gündeminde yer alıyor.

-7 gensoru önergesinin gündeme alınması ise reddedildi.

REKOR SORU

-Milletvekilleri tarafından 8 bin 587 yazılı sözlü soru önergesi verildi. 4 bin 441'i cevaplandı, 3 bin 460'ı süresi içinde cevaplandırılmadığından gelen kağıtlarda yayımlandı, 2'si geri alındı, geri kalan 684'ü ise işlemde bulunuyor.

-Verilen bin 475 sözlü soru önergesinden 779'u cevaplandı. 11'i geri alındı, 11'i yazılıya çevrildi, 19'u işlemde, 555'i ise gündemde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*