AKP'den MHP'ye başörtüsü konusunda iki cümle

AKP'den MHP'ye başörtüsü konusunda iki cümle.14916
  • Giriş : 22.01.2008 / 12:00:00
  • Güncelleme : 22.01.2008 / 11:55:37

Başörtüsü yasağının çözümü konusunda MHP'nin önerisi yeterli bulunmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başörtüsü yasağının çözümü konusunda MHP'nin önerisi yeterli bulunmadı.

AK Parti, MHP'ye bugün hem 10. maddede hem de 42. maddede değişiklik yapılmasına ilişkin öneri götürecek.

Başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda AK Parti ile MHP arasındaki uzlaşma arayışları devam ediyor. AK Parti, yasağın kaldırılmasına ilişkin önerisini bugün MHP'ye iletecek. Başörtüsü yasağının kaldırılması için MHP, Anayasa'nın 10. maddesinde değişiklik yapılmasını önerdi. Başbakan Erdoğan da partisinin hukukçu kurmaylarına bu öneri üzerinde çalışma yapmaları talimatı verdi.

ÇİFTE GÜVENCE

AK Parti Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin ile Bekir Bozdağ'ın hazırladıkları öneriyi MHP'ye bugün götürmeleri bekleniyor. MHP'ye götürülecek öneride 10. maddeye ilave olarak 42. madde de değişiklik yapılması önerilecek. AK Parti, Anayasa'nın 42. maddesinde “Ceza mevzuatına ve genel adaba aykırı olmamak şartıyla yükseköğrenim kurumlarında kılık-kıyafetten dolayı kimse yükseköğrenim hakkında mahrum bırakalamaz” düzenlemesinini yapılmasını önerecek. Önerinin kabul edilmesi halinde Anayasa'nın hem 10. hem de 42. maddesinde değişiklik yapılacak. Eğitim hakkı, 10. maddedeki 'eşitlik' ve 42. maddede 'Eğitim-öğretim hürriyeti' maddeleri kapsamında çifte güvenceye alınmış olacak.

MHP, Anayasa'nın 10. maddesinin 4. fıkrasında 'devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır' ifadesine ek olarak bütün işlemlerinden sonra gelmek üzere 'her türlü kamu hizmetlerinin sunulmasında ve yararlanılmasında' cümlesinin eklenmesini önermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious