AKP'li Akgün'den Büyükanıt'a mektup

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

AKP Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı, Türkçe konusundaki duyarlılığından dolayı kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akgün, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'a mektup göndererek, Büyükanıt'ın Türkçe'nin düzgün kullanılması konusunda birliklere emir verdiği yönündeki haberleri anımsattı.

Mevlüt Akgün, 200 milyonu aşkın insanın kullandığını Türkçenin, yeryüzünün en eski ve köklü dillerinden biri olduğunu ifade etti.

Atatürk'ün, Türkçe'nin milli kimlik ve birlik için önemini vurguladığına işaret eden Akgün, harf devrimiyle, Türkçe'nin kullanımının yaygınlaşarak, toplumun eğitim düzeyinin yükselmesinin sağlandığını belirtti.

Akgün, Karamanoğlu Mehmet Bey'in de Anadolu'da milli birliğin dağıldığı, Arapça ve Farsça'nın egemen olmaya başladığı bir dönemde yayınladığı 1277 tarihli fermanıyla, Türkçe'yi resmi devlet dini ilan ettiğini, Türkçe'nin Anadolu topraklarında köklü bir çınar haline gelmesinde öncü olduğunu anımsattı.

“DİLDE YAŞANAN YOZLAŞMA”

Tükçenin, bugün çok sayıda yabancı kelimenin istilasına uğradığını, dilde yaşanan yozlaşmanın en ücra beldelere kadar uzandığını ifade eden Akgün, şunları kaydetti:

“Basın-yayın organlarından reklam tabelalarına, günlük konuşmalardan, kişi ve yer isimlerine kadar her alanda dilimizi kirletiyoruz. Bu kirlenme ve yozlaşmaya karşı başta eğitim kurumlarımız olmak üzere, yazarlarımıza, basınımıza, yöneticilerimize ve tüm vatandaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Türkçeye sahip çıkmak, Türkiye'ye sahip çıkmaktır. Türkçeye sahip çıktığınız için sizi yürekten kutluyorum.”

Akgün, Orgeneral Büyükanıt'ı, bu duyarlılığı için tebrik ederek, her yıl 13 Mayıs'ta Karaman'da gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı törenlerine davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious