AKP'li Başkan'a hapis cezası

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

KUŞADASI'nın AKP'li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ile meclis ve encümen üyelerini, yasalara aykırı büfe izni "yaktı."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan dahil 12 sanığın yargılandığı dava dün sonuçlandı. Sanıkların tümüne 1'er yıl hapis cezası verildi. Ancak cezalar paraya çevrilip ertelendi.

Yat limanı bitişiğindeki kumsalı, Kaymakamlıktan bir protokol ile kiralayan Kuşadası Belediyesi, 17 Haziran 2002 gün ve 1770 sayılı karar ile kafeterya ve büfe yapılması için Sinan Kara'ya verdi. İhalesiz olarak alanı alan Kara buraya kıyı kenar çizgisi ve imar yasalarına aykırı olarak büyük bir kafeterya yaptı. Yine yasalara aykırı olarak söz konusu kafeteryaya ruhsat verildi.

Çeşitli sivil toplum örgütleri ile çevredeki esnafın şikayet etmesi ve İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesi üzerine Kuşadası 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde Başkan ile meclis ve encümen üyeleri hakkında dava açıldı. Mahkemenin dün yapılan duruşmasında karar açıklandı. AKP'li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, dönemin belediye meclis üyeleri Tahir Bayraktaş, Ergun Özkul, Mehmet Aydınlık, Hüseyin Güneş, encümen üyeleri Belediye Hesap İşleri Şefi Melek Sönmez, avukatı Aysin Aycan, doktor Eyüp Özbaş, zabıta amiri Hasan Özelçinler, Veteriner Hekim Mutlu Yavuz, Yazıişleri Müdürü Şenay Usbaş ile encümen üyesi Saadet Erdoğan birer yıl hapis cezası, bir yıl memuriyetten men cezası ve 216 YTL para cezasına çarptırıldı. Suçun zincirleme işlendiğini gözönüne alan mahkeme, cezaları 1/6 oranında artırdı. Hapis cezaları kişi başına 2 bin 310 YTL paraya çevrilerek ertelendi.

Ceza alan Belediye Başkanı ve görevlilerinin temyize başvuracağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious