AKP'li başkandan başörtüsü tepkisi

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde sahnelenen “Karalıktan Aydınlığa” adlı piyeste baş örtüsünün yere atılmasına, AKP Kaynaşlı İlçe Başkanı Birol Şahin tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaynaşlı'da 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, öğrenciler tarafından “Karanlıktan Aydınlığa” konulu piyes sahnelendi.

Kaynaşlı Kaymakamı Hamza Erkal, Belediye Başkanı Eftal Altundal, siyasi parti ilçe başkanlarının da izlediği oyunda, öğrencilerin başörtüsünü yere atıp üzerine basması AKP Kaynaşlı İlçe Başkanı Şahin'in tepkisine neden oldu.

Oturduğu yerden kalkarak bağırmaya başlayan Şahin'i, Kaymakam Erkal ve öğretmenler yatıştırdı. Oyun sonrası salondan çıkılırken de arbede yaşandı. Tiyatro gösterisi ve yaşanan arbede, amatör kamerayla kaydedildi.

Şahin, yaptığı açıklamada, oyunun Öğretmenler Günü ile alakası bulunmadığını, tamamen milli ve manevi değerlere hakaret olduğunu savunarak, ”Tiyatro metnini okudum. Metin ile canlandırma çok farklı. Yıllardır kutlamalara katılıyoruz, ilk kez böyle bir şeyle karşılaştık” dedi. Şahin, şunları kaydetti:

“Ben orada da söyledim, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk'ün de annesinin, eşinin başının kapalı olduğunu söyledim. Milli Eğitim Müdürü ile de görüştük, piyesten haberleri olmadığını söylediler. Bunda bir takım öğretmenlerin katkısı oluyor. Kılık kıyafete, insan hak ve özgürlüklerine değişik bakan insanlar. Baş örtünün yere atılarak üzerine basılması hoş karşılanacak bir şey değil.

Orada demokratik tepkimi ortaya koydum, yanlış yapıyorsunuz dedim. Verilmek istenen mesaj başörtüsü takmanın, ilerlemeye engel olacağıydı. Orada halk yoktu, öğrencilere kötü bir mesaj veriliyordu. Tepki gösterirken sözlü sataşma oldu, arbede yaşandı. Eğitim camiasına, öğretmenlere karşı çıkmam söz konusu değil. Bununla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı ve Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.”

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit de yaşanan olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious