AKP'li bayan vekilin 'bu sözleri' Meclis'i karıştırdı

  • Giriş : 01.11.2007 / 22:46:00
  • Güncelleme : 01.11.2007 / 22:53:53

AK Parti İstanbul Milletvekili Özlem Türköne'nin başörtüsüyle ilgili sözleri Meclis'i karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti İstanbul Milletvekili Özlem Türköne'nin başörtüsüyle ilgili sözünü eleştirerek, ''Türban bez parçası değildir, olmamalıdır. Bu konuda dikkatli üslup kullanılmalı'' dedi.
TBMM Genel Kurulunda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Yasa Tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeler devam ediyor. Vural, Türköne'nin, ''Bugün çok kültürlülük, demokrasi, inanç özgürlüğünden bahsedenlerin; başörtüsüne, bez parçasına nasıl tahammül edemediklerini gördük'' sözlerine tepki gösterdi. ''Ne bayrağımız, ne de başörtüsü bir bez parçasıdır, bunun düzeltilmesi gerekir'' diyen Vural, milletin değerlerini kimsenin alçaltmaya hakkının bulunmadığını söyledi.

Vural, ''Türban bez parçası değildir, olmamalıdır. Bu konuda dikkatli üslup kullanılmalıdır. Bunlar hassas değerlerdir. Bu değerleri konuşurken, üslubunun dikkatli olması lazım. Çünkü başörtüsünü giyen bir vatandaş, böyle bir sözü duyması halinde rencide olabilir'' diye konuştu.

''AKM'Yİ MECLİS KARARIYLA YIKMAYA ÇALIŞMIYORUZ''

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Bir binanın yıkılması için Meclisten yasa çıkarmaya gerek var mı?'' sorusunu yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da çıkartılan yasayla İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin, Meclis kararıyla yıkmaya çalışmadıklarını söyledi.

İstanbul'un kültürel varlığını geliştirmek ve insanlığın hizmetine sunmak istediklerini dile getiren Günay, ''Bizde bir AKM düşmanlığı yok. AKM, daha geniş, daha nitelikli bir alanda yapılması, hiç kimsenin ilgisini çekmiyor mu?'' dedi. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış'ın, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Danışma Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmasının Anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious