AKP'li belediye başkanı hapse atıldı

AKP'li belediye başkanı hapse atıldı.10360
  • Giriş : 26.12.2008 / 07:00:00
  • Güncelleme : 26.12.2008 / 00:08:04

Resmi belgede sahtecilik iddiasıyla yargılanan belediye başkanına hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Denizli'nin Bekilli İlçesinde kaçak şarap ürettiği gerekçesiyle 10 ay meyhanelere girmeme yasağı alan Bekilli AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Halil Yiğit'e bu kez de 'Resmi belgede sahtecilik' yaptığı gerekçesiyle tutuksuz yargılandıkları davada 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezası verildi.

Şarap üretimi yapılan Bekilli'nin AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Halil Yiğit, 2005 yılında yaşanan sel felaketinden sonra aynı yılın kasım ayında 1700 metre uzunluğundaki Uşak Caddesi'nin asfaltlanmasını ihale yapmadan bir şirkete yaptırmış, iş tamamlandıktan sonra tek firmanın katıldığı ihale gerçekleştirilmişti. Asfaltı yapan firmanın ihaleye giren tek firma olması ve ihalenin iş gerçekleştirildikten sonra yapılması üzerine Bekilli'nin eski Belediye Başkanı Ahmet Fikri Öztürk, olayla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan soruşturmanın sonunda Belediye Başkanı Yaşar Halil Yiğit ve beş belediye çalışanı ve encümen üyesi hakkında Denizli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Türk Ceza Kanunu'nun 204/2'nci maddesi gereğince 'kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçundan dava açılmıştı. Denizli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan Belediye Başkanı Yaşar Halil Yiğit, Fen İşleri Müdürü Ali Dikmen, Yazı İşleri Müdürü Uğur Özdemir, Muhasebe Müdürü Şefike Korucu, encümen üyesi Mehmet Ali Gümüş ile belediye memurları Etem Çomak ve Günay Solak hakkında mahkeme heyeti Türk Ceza Kanunu'nun 204/2'nci maddesi uyarınca önce 3 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, daha sonra sanıkların bu eylemi bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla gerçekleştirdiklerinin sabit olduğu gerekçesiyle dörtte bir oranında artırarak 3 yıl 9'ar aya çıkardı. Daha sonra sanıkların iyi halini göz önünde bulundurularak, ceza 3 yıl 1 ay 15'er güne düştü. Kararda ayrıca cezanın miktarı nedeniyle para cezasına çevrilmesine yer olmadığı belirtildi. Belediye Başkanı Yaşar Halil Yiğit, karar için Yargıtay'a itiraz edeceğini söyledi. Kimseye verilemeyecek hesabı olmadığını vurgulayan Başkan Yiğit, “Cumhuriyet Meydanı işiyle birlikte Uşak Caddesi'nin işini de yaptırmak zorundaydım. Çünkü zamanımız yoktu. İlçemiz sel felaketinden çıkmıştı, bir gün bile kaybedecek zamanımız yoktu. Her şeyi göze aldım ve meydanı asfaltlayan Akça Şirketi'nin tüm güvencesini alarak yolu asfaltlattım. Sonuçta iş görüldü ve ben afet olayı ile ilgili gelen 150 bin YTL'yle sonradan ihalemi yaptım” dedi. Sıcak asfalt işini bölgede yapan başka firma olmadığı için Akça şirketinin ihaleye tek başına girdiğini ve kazandığını bildiren Yiğit, “Burada Akça, ihaleye başka bir şirketin alması durumunda yaptığı işi hibe edeceğine dair taahhütte bulunmuştu. Ama ödediğim para normal tarifenin 5 milyar daha altındadır. Bu rakam bilirkişi tarafından da doğrulanmaktadır” diye konuştu. İlçeye hizmet getirirken, her türlü riski göze aldığını ve böyle bir felaketin arkasından kaybedecek zamanının olmaması yüzünden prosedür ihlali yaptığını kabul eden Yiğit, “Halkıma verdiğim hizmet için yasal anlamda ödemem gereken bir bedel varsa ödemeye hazırım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*