AKP'li Çelik: 301 raftan kalkacak

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, TCK'nın 301. maddesinin raftan kalkacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çelik, AKP grup toplantısı öncesinde gazetecilerin, “301 ile ilgili ne yapılacağı” sorusuna, konunun dün yapılan MYK'da ele alınmadığını, ancak Bakanlar Kurulunda görüşüldüğünü belirterek, “Bu konu gündemden, raftan kalkacak” dedi.

Konunun, Bakanlar Kurulundaki değerlendirmelerinden haberi olmadığını belirten Çelik, “Bugün çıkışta Sayın Başbakanımızla konuyu görüşeceğim. Nihai olarak ne yapılması gerekiyorsa onun yapılmasından yanayız grup olarak. Bu iş Türkiye gündeminden kalkmalı. Değişiklikse değişiklik, değişiklik olmayacaksa değişiklik olmayacak şekilde nihai şekil almalı” diye konuştu.

Konuyu ne zaman Başbakan Erdoğan ile görüşeceği sorularına karşılık Çelik, ”Kendisiyle sürekli görüşüyoruz. Grup sonrasında da görüşeceğim” yanıtını verdi.

“4 KASIM HEDEFLİ BİR BAKIŞA SAHİBİZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Çelik, bir soru üzerine, seçimin erkene alınmasıyla ilgili hiçbir değerlendirmenin hiçbir kurulda olmadığını bildirdi. Ortaya çıkan görüşlerin bireysel olduğunu kaydeden Çelik, “Bunlar, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası değerlendirilecek görüşlerdir. Bugün kurumsal olarak erken seçimle ilgili hiçbir yerde, hiçbir toplantımızda ve Başbakanla görüşmemizde konu gündeme gelmemiştir” dedi.

CHP ile konuyla ilgili bir görüşmelerinin de olmadığını ifade eden Faruk Çelik, “Seçimle ilgili kendileriyle hiçbir temasımız olmadı” diye konuştu. Çelik, 25 yaş uygulamasından yana olduklarını, seçimin erkene alınması halinde bunun uygulanıp uygulanmayacağı konusunun hukukçular arasında ihtilaf konusu olduğunu, kendilerinin 25 yaşındaki gençlerin seçilebilmeleri konusunda 4 Kasım hedefli bir bakışa sahip olduklarını ifade etti.

MORTGAGE (TUTSAT) İÇİN HAZİNENİN İSTEĞİ

Çelik, Genel Kurul gündeminde bulunan Mortgage (tutsat) Yasa Tasarısının vergi indirimini düzenleyen 29. maddesinin çıkması konusunda Hazinenin talebi olduğunu belirterek, bunu Devlet Bakanı ve Başbakan Abdüllatif Şener ile bugün değerlendireceklerini söyledi.

AKP'li Çelik, ayrıca Toplu Konut İdaresinin de yapı kullanma izniyle ilgili 11 ve 12. maddede değişiklik yapılmasını istediklerini bildirdi. Çelik, ”Krediden istifade etmeyi, yapı kullanma izninden sonrasını içeriyor. Oysa özel sektörde olduğu gibi TOKİ'de de yapım aşamasında uygulanmasını içeren önergeler var. Bunları da ele alacağız” dedi.

Konunun kısa sürede netleşeceğini ifade eden Çelik, maddenin çıkarılması dışında başka bir formül olmadığını bildirdi.
Genel Kurulun bugün saat 22.00'ye kadar, yarın 14.00-22.00 ve 22 Şubat Perşembe ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacağını belirten Çelik, temel kanun olarak 2 bölüm halinde görüşülecek tasarının bu hafta yasalaşabileceğini kaydetti.

Tasarı üzerinde ciddi bir muhalefetin olmayacağı inancını dile getiren AKP Grup Başkanvekili Çelik, “Kamuoyuna mal olmuş bir yasa haline geldi” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious