AKP'li Çetinkaya: Büyükşehirler bizimdir

AKP'li Çetinkaya: Büyükşehirler bizimdir.9813
  • Giriş : 14.10.2008 / 10:40:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çetinkaya, partisinin başa güreşen rakipsiz bir pehlivan olduğunu ifade ederek, "29 Mart 2009'da hedefimiz bütün büyükşehirleri almak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, partisinin başa güreşen rakipsiz bir pehlivan olduğunu ifade ederek, "29 Mart 2009'da hedefimiz bütün büyükşehirleri almak" dedi.

Çetinkaya, yerel seçim hazırlıkları kapsamında Mersin'den sonra Adana'ya gelerek kardeşlerini ziyaret etti. Çetinkaya, daha sonra AK Parti İl Başkanı Mustafa Attaroğlu, Milletvekili Fatoş Gürkan Zopcuk ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile bir araya geldi.

Çetinkaya, burada yaptığı açıklamada, yerel seçimlerle ilgili olarak AK Parti'den aday adayı olmak isteyen bir kişide bulunması gereken özellikleri sıralarken, "Aday adayı olmak isteyen arkadaşlar misyon ve vizyon sahibi, dürüst, çalışkan, liyakat ve ehliyet sahibi olması gerekir. En önemlisi ise aday adayı olacak arkadaş halk tarafından sevilen ve halkın 'işte benim adayım' dediği kişi olmalıdır" diye konuştu.

İktidar olduklarında çarpık yapılaşmaya çözüm bulacaklarını söylediklerini hatırlatan Çetinkaya, "AK Parti'nin ak kadroları, bugün bir çok büyük şehirdeki o çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırarak adeta cennete dönüştürdü" şeklinde konuştu.

AK Parti'li belediyelerde son derece modern şehirler kurulduğunu belirten Çetinkaya, kentsel dönüşümle çarpık yapılaşmaların ortadan kaldırıldığını, artık kentleşme konusunda Avrupa'yı örnek alan değil örnek alınacak ülke konumuna geldiklerini ifade etti. AK Parti'nin milletin bir parçası, milletle bütünleşen, milletin gönlünden doğan bir parti olduğunu söyleyen Çetinkaya, şöyle devam etti:

"Biz başkaları gibi değişik ve tepeden inme metotlarla, oyunlarla iktidara talip olmadık ve olmayız. Milli iradeyi her şeyin üstünde tuttuk. Çeşitli oyunlarla iktidar olmadık, milletin içinden çıktık. Anti demokratik uygulamalarla iktidar olma dönemi geride kaldı. Biz 'Milleti yücelt ki, devlet yücelsin' anlayışıyla hareket ediyoruz. Biz milletimizin hizmetindeyiz, ona hizmet için geldik ve Allah'a çok şükür ona kusur etmedik. Kusur etmediğimiz için de bu millet bizi 3 Kasım 2002 seçimlerinde büyük bir çoğunlukla iktidara getirdi. 3 Kasım'da 3 eski partiyi Meclis'e sokmadı bu millet. 28 Mart 2004 seçimlerinde de bu millet büyük bir şamar daha vurdu ve AK Parti'yi yüzde 42'ye çıkarak bütün illerinde, beldelerinde, ilçelerinde iktidar yaptı. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bir oyun çevirdiler. Kimsenin aklına gelmeyecek değişik metotlar getirdiler koydular ortaya. Ama bu millet hiç bir zaman bu oyunlara itibar etmedi ve tuttu yüzlerine çarptı 'Ben istikrarı bozdurmam' dedi. Ve 22 Temmuz 2007 seçimlerinde oyumuzu yüzde 47'ye çıkardı."

"AVRUPA İLE FARKIMIZI DOLDURACAĞIZ VE ONLARI DA GEÇECEĞİZ"

AK Parti'nin her seçimde çıtasını daha da yükselttiğine işaret eden Çetinkaya, şunları söyledi:

"3 Kasım'da yüzde 34.5 idi, bunun altına düşemezdik. 28 Mart 2004 seçimlerinde çıta yüzde 42 oldu. Bu sefer kadrolarımıza dedik ki; çıta yüzde 42'dir onun altına düşemezsiniz. 22 Temmuz'da bu çıta yüzde 47'ye çıktı. Şimdi 29 Mart 2009 yerel seçimleri var. Burada da çıta bellidir. Bu çıta yüzde 47'nin altına düşmemektir. Bu başarı milletimizin başarısıdır. Millet ne diyor; 'ben istikrarı bozmayacağım'. Millet ne istiyor; istikrar, istikrar, istikrar. Hepsini toplasanız, karşımızdaki muhalefeti bir AK Parti etmiyor. AK Parti'nin yaptırdığı anketlerde de, kendilerinin yaptırdığı anketlerde bile partilerin hepsi bir AK Parti yapmıyor. Rakamları o kadar aşağı çekmelerine rağmen bize hiçbiri yetişemiyor. Bakınız, bizden sonra yola çıkan Japonya, Güney Kore, Tayvan, Singapur bugün milli gelirde çok iyi duruma geldiler. Bunların hepsi bize şu cevabı veriyor; istikrar ve tek başına iktidar. Onun için diyorum ki, bugün iktidarız, yarın iktidarız, yarından sonra da iktidarız inşallah. Türkiye'nin her tarafından seçim startını verdik. Türkiye'nin bütün illerinde iktidar olacağız."

Türkiye'de AK Parti'nin başa güreşen bir pehlivana benzeten ve karşısında rakip olmadığını vurgulayan Çetinkaya, "Seçimlerde hedefimiz büyükşehirlerin hepsinde belediye başkanlıklarını kazanmak. Bunu da farazi söylemiyorum. 22 Temmuz öncesi yüzde 47 oy alacağımızı söyledim ve aynısı çıktı. Yine diyorum ki hedefimiz bütün büyükşehirleri almak. Çünkü halk bize güveniyor" şeklinde konuştu.

AK Parti iktidarı öncesi 7 bin 500'lerdeki faiz oranlarını yüzde 16'lara düşürdüklerini, fert başına düşen milli geliri 10 bin dolara çıkardıklarını ve 36 milyar dolar olan ihracatı da 120 milyar dolara çıkardıklarını anlatan Çetinkaya, "Gayri Safi Milli Hasıla'yı 183 milyar dolardan, yani iflasın eşiğinden aldık 650 milyar dolara çıkardık. Hedefimiz 2013 yılında 1 trilyona çıkaracağız ki, inşallah o hedefler daha erken gerçekleşecek. Köydes ve Beldes projeleri ile susuz, yolsuz köy bırakmadık. Bırakın şehir yollarını, köylerin tamamını baştan başa yollarla donattık. Türkiye susuzluktan Kerbela hayatı yaşıyordu. Bugün tıpkı şehirdeki gibi her köyün evine suyu getirdik. 'Su medeniyettir' dedik ve Türk köylüsünü Kerbela hayatından kurtardık. İşte Atatürk'ün göstermiş olduğu hedef budur. 'Muasır medeniyet' seviyesine Türkiye'yi topyekün ulaştırmaktır" dedi.

Türkiye'nin kaza oranının yüzde 85 nispetinde azaldığını, karayollarındaki ölümlü trafik kazalarında da yüzde 87 azalma kaydedildiğini dile getiren Çetinkaya, "Bu nasıl oldu? İşte yapılan duble yollarla. Bu trafik kazalarının en büyük sebebinin yol faktörü olduğunu söyledik. Sayın Başbakanımız hükümeti kurduğunda ilk acil eylem planlarından biri de 15 bin kilometre duble yol yapmak idi. 6 seneye yaklaşan iktidarımız döneminde Atatürk'ün gösterdiği 'Muasır medeniyet' hedefine dev adımlarla yaklaşıyoruz ve
en kısa sürede Avrupa ile farkımızı dolduracağız ve onları da geçeceğiz. Hedefimiz işte budur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*