AKP'li-CHP'li belediyeler birbirine girdi

AKP'li-CHP'li belediyeler birbirine girdi.13852
  • Giriş : 02.12.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 01.12.2008 / 23:53:43

Büyükşehir ile Avcılar belediyeleri zabıtaları birbirlerine telsizlerle saldırdı! Topbaş sert konuştu: Göçertiriz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avcılar'da, lale soğanı dağıtmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) zabıta ekipleri ile Avcılar Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri birbirine girdi. Yumrukların konuştuğu kavgada polis, tarafları ayırmakta güçlük çekti. Sivil vatandaşların da müdahil olduğu kavga sırasında zabıtaların ve sivil vatandaşların kıyasıya kavga ettiği görüldü.

Alınan bilgiye göre; lale soğanı dağıtma kampanyası başlatan Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği'nden izin alarak Avcılar Belediyesi'nin hemen önündeki meydanda lale dağıtmak istedi. Laleleri zabıta ekipleri eşliğinde bu alana getiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, burada Avcılar Belediyesi'ne bağlı zabıta ekiplerinin itirazlarıyla karşılaştı. Tartışmalar üzerine olay yerine polis ekipleri çağrıldı. Bu sırada bazı sivil şahısların kavgayı yatıştırmak yerine provakatif eylemlerde bulunması dikkatlerden kaçmadı. Tartışma bir anda kavgaya dönüştü. Dakikalarca süren ve yumrukların konuştuğu kavgaya polis müdahale etti. Taraflar, polis tarafından güçlükle yatıştırıldı.

Bu arada lale dağıtımına tepki gösteren bazı vatandaşlar, lalelerin başka yerde dağıtılmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de ellerindeki valilik iznini göstererek, gerekli izinlerin alındığını ve meydanda lalelerin dağıtılacağını söyledi. Tarafların bekleyişi sürüyor.

Topbaş, lale kavgasından Avcılar Belediyesi'ni sorumlu tuttu: Bu seviyesizliktir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi zabıtaları ile Avcılar Belediyesi zabıtalarının lale dağıtımı nedeniyle yumruk yumruğa kavga etmesinden Avcılar Belediyesi'ni sorumlu tuttu. "Bazı CHP'li ilçe belediyeleri bizimle yarışa giriyor" diyen Topbaş, "Kendi arsamızda lale soğanı dağıtacağız, buna mani oluyorlar. Böyle bir mantık olabilir mi? Bu seviyesizliktir, siyasi ahlaka da ters düşer." şeklinde konuştu.

Rusya'nın desteğiyle Eyüp'te yaptırılan "İstanbul Yunus Gösteri Merkezi"nin açılışına katılan Kadir Topbaş, program öncesi basın mensuplarının Avcılar'daki lale kavgasına ilişkin sorularını cevapladı. "Kendi arsamızda lale soğanı dağıtacağız. Buna mani oluyorlar, böyle bir mantık olabilir mi? Maalesef böyle bir kavga oldu, bunu kınıyorum. Bunu halk değerlendirecektir." diyen Topbaş, "Maalesef bu ilçe belediyeleri, siyasi partiler farklı olunca farklı tavırlara giriyorlar. Bakırköy Belediyesi daha önce benzerini yaptı, şimdi de Avcılar aynısını yapıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bazı CHP'li ilçe belediyelerin yaptıklarına tavrımızı koysak, arada halk hizmet alamaz. Biz istesek o belediyeyi sarsarız. Biz büyüklüğümüzden dolayı bunu yapmıyoruz. Kadıköy Belediyesi ve Şişli Belediyesi'yle bunu yaşamıyoruz. Ama maalesef Beşiktaş'ta bu var, Avcılar'da var, bizimle yarışa giriyorlar. Adeta o bölgeleri kendilerinin bağımsız bölgeleri gibi görüyorlar. Kimseyi sokmamaya çalışıyorlar. İş yapacaksın ruhsat vermiyorlar." şeklinde konuştu.

-"KAYNAKLARI KESSEK, AVCILAR BELEDİYESİ'Nİ GÖÇERTİRİZ"-

Yasal düzenleme yapılarak Büyükşehir Belediye Başkanları'nın kabinesiyle birlikte görev gelmesini, tüm ilçelerin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmasını isteyen Kadir Topbaş, İstanbul'da bazı CHP'li ilçe belediyelerinin siyasi tavır gösterdiğini söyledi. Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü; "Büyükşehir Belediyesi hangi partiden olacaksa bütün ilçelere sahip olmalı, yoksa bunlarla uğraşılmaz. Yapılan işlemler yargıya gidecek, hizmetler aksayacak, böyle olmaz. Orada bir belediye başkanı Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı hizmetlere mani olmaya kalkıyor. Büyükşehir Belediyesi kaynakları kesse, oradan alacaklarının üzerine gitse Avcılar Belediyesi'ni göçertiriz. Ama bu bizim büyüklüğümüze yakışmaz. Sabrediyoruz, siyasi tavır gösteriliyor. Sen uygulamalarınla hizmetini ortaya koyarsın, kalkıp da böyle bir hareket içine girersen halk bunu ayıplar. Bu seviyesizliktir, bu siyasi ahlaka da ters düşer."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*