AKP'li Dengir Mehmet Fırat'tan 'travma' cevabı

AKP'li Dengir Mehmet Fırat'tan 'travma' cevabı.13496
  • Giriş : 23.06.2008 / 22:23:00
  • Güncelleme : 23.06.2008 / 22:20:45

Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çıkan haberler konusunda açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çıkan haberler konusunda açıklama yaptı. 'Atatürk'ün getirdiği kanunlar içselleştirilmiştir. Şimde size haberin aslı ile malum gazetelerde çıkan haberi okuyacağız' diyen Fırat sert çıktı. 'Beni istifaya çağıran medyaya gelince onları ben değerlendirmiyeceğim.' diyen Fırat, 'Benim milletvekilliğim CHP'nin iradesinde değil. Belki onların vekilliği öyle olmuş olabilir.' şeklinde konuştu.

'Fransız ve Sovyet devrimi bir travma yaratmamış mıdır?' diye konuşan Fırat, 'Bu sosyolojik olarak böyle olmuştur. Adı devrim ise ona travma denir.' diye konuştu. Fırat, devrim konusunda insanlarda şaşkınlık olacağını söyledi. 'Eğer şaşkınlık olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti'nde İstiklal mahkemeleri olmayacaktı. Baş kaldıranlar olmayacaktı. İsyanlar olmayacaktı.' diyen Fırat devrimim getiridiği sıkıntılar olacağını kaydederek sözlerine son verdi. Fırat şunları kaydetti:

MUHABİRİN KENDİ DEĞERLENDİRMESİ: Aslında bu kişileri kusuru yok. Çünkü basın organında böyle bir bilgi var ise insanlarımız biraz da kolaycılığa alıştığı için haberin orjinine gitmeden onu yapma ihtiyacı duyuyorlar. O zaman da yanlış şeyleri yazma durumunda kalıyorlar. Genelde bir siyasi olarak bir insan olarak özellikle yabancılarla yaptığım mülakatlarda olayların yanlış değerlendirilmemesi ve Türkiye'nin yakın tarihini bilmeden değerlendirmemelerini tavsiye ederim. Adı geçen bir muhabir uzun bir röportaj yaptı. Gazeteye bakarsanız bu röportajın kısa bir parçası alınmış. Muhabirin kendi değerlendirmesi olarak orada yer almış. Tüm röportaj alınmış olsaydı. Osmanlı İmparatorluğu'nun işgali, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması aşamasından bugüne kadar olayları getirdim

HER DEVRİM SOSYAL BİR TRAVMADIR: Orda söylediğim yeni Cumhuriyet kurulmuş, O cumhuriyet halkın o güne kadar olan değerlerini ortadan kaldırmıştı. Cumhuriyetin kurulması, Saltanatın kaldırılması, alfabenin getirilmesi, medreselerin kapatılması bir devrimdir. Her devrim sosyal bir tramvadır. Devrimin temel niteliği de budur. Eğer biraz zahmet edip Türk Dil Kurumu ve başka bir sözlüğe baksaydı. Devremin köklü beklenmeyen bir değişikliğin tümüne devrim, inkılap denildiğini görürdü. Her devrim gibi Atatürk devrimleri de toplumda tramva yaratmıştır. Bir gün önce eski yazı latin alfabesine geçilmiştir. O gün okuma yazma oranı sıfıra düşmüştür. Bunun değerlendirilmesi devrimin iyi yada kötü oluşu anlamında bir değerlendirme değildir.

ASLINDA GÜNDEM BUGÜN BU OLMAMALIYDI: Fransa devrimi 100-150 yıl önce yapılmasına rağmen ülke hala bunun etkisini yaşıyor. Sovyet devrimi yaşanmasına rağmen hala bu yaşanıyor. Türk toplumunun da bundan etkilenmediğini söylemek doğru değildir. Bu bir tespit anladığım kadarı ile yapılmak istenen bu ortaya çıkarılarak çok güzel bir analizin bir şekliyle gölgelenmesinden ibaret. Aslında bugün gündem bu olmamalıydı. Gündem başma bir şey olmalıydı. Bugün yine bir medya kuruluşumuzun başyazısında Türkiye Cumhuriyeti'nin niteliklerini verirken laik ve sosyal devlet olduğu dile getirildi. Türkiye'de tartışılması gereken aslında Atatürk'ün getirdiği devrimler içselleştirilmiştir. Birileri bunu Türk halkına izah etmelidir. Demokrasi düşmanlarının kimler olduğu ve Anayasa'nın değiştirilemez denilen maddelerini kimlerin değiştirmek isteyeceklerini soracaktır. Bu akşam diğer medyaya beyanatta bulunan düşünürler bunun üstünden düşünme imkanı bulabilecekler.

AK PARTİ'YE AKIL VERİLMESİNİ ANLAYAMIYORUZ: Üçüncü olarak TBMM'de gurubu bulunan bir partinin AK Parti'ye akıl vermesinini anlayamıyoruz. 2002 seçimlerinden sonra halk sandığa gömdükten sonra parti başkanlığından 10 ay sonra tekrar dönmesi anlaşılır değil. Kendi partilerini nasıl iktidara taşıyacaklarını yine sandığa gömülmemeleri için neler yapacaklarını düşünsün. Biraz sonra bu haberin orginali ile tercümesini sizlere vereceğiz. Lütfen okursanız. Okuduktan sonra dönüm o malum gurubun haberi ile kıyaslarsanız ne kadarının doğru ne kadarının yanlış olduğunu görürsünüz. Basın etiğine siyasi etik kadar inanıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious