AKP'li Dişli'nin istifasının perde arkası

AKP'li Dişli'nin istifasının perde arkası.9869
  • Giriş : 03.09.2008 / 19:13:00
  • Güncelleme : 03.09.2008 / 18:45:59

Arkadaşları 'aklan da gel' deyince AK Partili Şaban Dişli istifa etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'İmar değişikliği karşılığında 1 milyon dolar rüşvet almak'la suçlanan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, partideki bütün görevlerinden istifa etti. Kararda, parti yöneticilerinin, "Yapılan etik değil, halka anlatamıyoruz. Aklanıp da gelsin." eleştirisinin etkili olduğu öğrenildi.

'İmar değişikliği karşılığında 1 milyon dolar rüşvet almak'la suçlanan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya milletvekili Şaban Dişli, partideki bütün görevlerinden istifa etti. Dişli'nin istifası önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptığı baş başa görüşmeden sonra kesinleşti. Kararda, parti yöneticilerinin, "Yapılan etik değil, halka anlatamıyoruz. Aklanıp da gelsin." eleştirisinin etkili olduğu öğrenildi. Şahsı üzerinden partinin daha fazla yıpratılmaması için yönetimdeki görevlerinden ayrıldığını açıklayan Dişli, anamuhalefetle yargıda hesaplaşacağının altını çizdi: "CHP'nin iftiralarına karşı hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyım."

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme taşıdığı arsa yolsuzluğu tartışması Dişli'nin parti yönetiminden ayrılmasıyla sonuçlandı. Dişli'nin istifası önceki gün yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısından sonra netleşti. Edinilen bilgilere göre toplantıda söz alan bazı üyeler, Dişli'yi eleştirdi. Partinin önemli bir kurmayı, "Nereye gitsek bize Dişli olayı soruluyor. Anlatmakta zorluk çekiyoruz." dedi. Bazı üyeler de, "Aklanıp gelmesi en doğrusu." diyerek bu görüşe destek verdi. Eleştiriler üzerine Şaban Dişli, ticari bir işlem yaptığını, kimseye haksızlık yapmadığını belirtti. Partiye zarar veriyorsa milletvekilliğinden istifa edebileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu'nu mahkemeye vereceğini kaydederken mücadelesini hukuk yoluyla sürdüreceğini vurguladı. Erdoğan, MYK toplantısı sonrası Dişli ile özel bir görüşme yaptı. Erdoğan'ın da MYK üyeleri gibi Dişli'nin istifasını istediği öğrenildi. Bu görüşmenin ardından istifası kesinleşti. Dün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Dişli, CHP'yi suçladı. Dişli şunları kaydetti: "CHP'nin asılsız iddia ve iftiralarla şahsım üzerinden partimi yıpratmasına daha fazla izin vermemek için, kurucu mensubu olmakla her zaman iftihar ettiğim AK Parti'nin bugüne kadar büyük bir şeref ve onurla yürüttüğüm MKYK ve MYK üyeliği görevlerimden istifa kararı almış bulunuyorum. Şimdi hukuk önünde hesaplaşma zamanı gelmiştir. CHP'nin iftiralarına karşı hukuk mücadelemi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyım."

CHP tatmin olmadı: Vekilliği de bırakmalı

CHP, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin partideki görevlerinden istifa etmesini yeterli görmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Milletvekilliğinden de istifa etmeli." dedi. Böyle bir olayı ortaya çıkarmaktan mutluluk duyduklarını belirten Özyürek, Dişli'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Özyürek, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Şaban Dişli'nin istifasını değerlendirdi. AK Partili vekilin bağımsız yargı önünde hesap vermesi gerektiğini kaydeden Özyürek, şöyle devam etti: "Şaban Dişli, konunun kamuoyuna yansımasının ardından 'Bu olay iftiradır' diyerek basın açıklaması yaptı. Yanında grup başkan vekili de bulunuyordu. Ancak bu gelişme AKP'nin olayı üstlendiğini göstermiştir. Nasıl rüşvet olayının üzerine gidip Dişli'yi görevinden istifaya zorladıysak, milletvekilliğinden istifa etmesi veya dokunulmazlığının kaldırılıp mahkemede yargılanması için de mücadele edeceğiz. En doğru kararı yargı verecektir."

"Partisini düşündüğü için bu kararı aldı"

Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin istifasının ardından Sakarya teşkilatı sesizliğe büründü. Sakarya'nın diğer AK partili milletvekili Ayhan Sefer Üstün ise Dişli'ye sahip çıktı. Üstün, Dişli'nin partisini düşünerek bu kararı aldığını söyledi. Rüşvet iddialarına inanmadığını belirten Üstün, "Teknik manada böyle bir şey imkansız. Çünkü rüşvet, işi yapacak insana verilir. Burada işi yapacak kişi Dişli değildir. Bu bakımdan rüşvet iddiası kesinlikle kabul edilecek bir durum değildir. Mevcut belgeleri çarpıtarak kamuoyuna sunma gibi bir durum söz konusudur." dedi. İstifanın geçici bir süreç olduğunu savunan Üstün, şöyle devam etti: "Dişli Sakarya'dan çıkmış çok değerli bir siyasetçidir. Siyaset uzun soluklu bir süreçtir. Bugün istifa edersiniz yarın ülkeniz size çok daha farklı bir görev verebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*