AKP'li Elitaş: Baykal'a yakışmıyor

AKP'li Elitaş: Baykal'a yakışmıyor.8869
  • Giriş : 16.09.2008 / 20:36:00

AKP'li Mustafa Elitaş, Deniz Baykal'ın, Deniz Feneri Derneği'ni AKP ile ilişkilendirmesini yakışıksız buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Almanya'daki Deniz Feneri Derneğinin AK Parti'nin finansmanına kaynak aktardığı yönündeki iddiasına ilişkin olarak, ''Türkiye'yi kargaşaya sokup, ihtilalin meşru zeminini hazırlamak için faaliyet gösterdiği iddia edilen kişilerin avukatlığına soyunan sayın Baykal'ın, AK Parti'yi lekeleme gayretinde olması yakışmayacak bir davranıştır'' dedi.

Elitaş, AK Parti Kayseri İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Almanya'daki Deniz Feneri Derneği ile ilgili yolsuzluk iddialarını AK Parti ile bağdaştırmanın gayreti içinde olunduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, ''birilerinin kulağına fısıldadığı sözlerle'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ithamlarda bulunmakla suçlayan Elitaş, bunun siyasi ahlakla bağdaşmadığını belirtti.

Elitaş, şöyle konuştu:

"CHP'LİLER HARCAMALARINDAN HABERSİZ"

'Türkiye'nin düzenini, huzurunu bozmak gayretiyle uzun zamandır çeşitli deliller toplanarak iddianamesi hazırlanmış, Türkiye'yi kargaşaya sokup, ihtilalin meşru zeminini hazırlamak için faaliyet gösterdiği iddia edilen kişilerin avukatlığına soyunan sayın Baykal, maalesef Almanya'da dava aşamasında olup, kişilerin beyanlarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi'ni lekeleme gayretinde olması, uzun yıllar siyasetin içinde olan bir kişiye yakışmayacak bir davranıştır. Hükümetin Deniz Feneri davasıyla hiçbir ilgisi, alakası ve telaşı yoktur. Kim nerede yolsuzluk, hortumculuk yaptıysa cezasını çekmelidir.

Siyasetin finansmanı şeffaf olmalı. Partisini hortumlatanlara dikkat edilmeli. AK Parti'nin hesapları, kurulduğu günden beri açık ve şeffaftır. CHP'liler de kendi partilerinin harcamalarını bilmiş olsalardı, o paraları hortumlatmazlardı. Ufak tefek paralara tenezzül eden insanlar, bu ülkeyi idare ettiklerinde herhalde deveyi hamuduyla götürmeyi kendi içlerine sindirebilirler.''

Baykal'ın, mecliste uyum komisyonu kurulması fikrine de karşı çıktığını savunan Elitaş, ''Her partiden 2 kişi istendi. Sayın Baykal, 'Ben kimseyle uzlaşmam' dedi. Siyasetin finansmanını şeffaflaştırmak istiyorsak, meclisteki uyum komisyonuna üye vereceksin. Yoksa hiç kimse sana lak lak lak konuşmayla 'Hadi sana oy' demez'' dedi.

BAYKAL'IN EŞİNİN MAL VARLIĞINI AÇIKLAMASI

Konuşmasında, Baykal'ın, eşinin mal varlığı açıklamasına da değinen Elitaş, Baykal'ın 22. ve 23. dönemde sadece kendi mal varlığını açıklamakla sınırlı kaldığını belirtti.

Mal bildiriminde bulunulması ile rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konununa göre milletvekilleri, hakim ve savcıların seçimle gelmiş kişilerin, seçildikleri tarihten 1 ay içinde kendisi, eşi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ilgili mal beyanında bulunulması gerektiğini anımsatan Elitaş, sözlerini şöyle tamamladı:
''Sayın Baykal, sorulmasına rağmen bugüne kadar neden bulunmadınız? Yoksa çekindiğiniz, korktuğunuz bir şey vardı da tüm muhasebe uzmanları, elemanlarıyla eşinizin mal varlığını kitabına uygun hale getirmek için çeşitli kamuflaj, kılıflar üretmek için mi uzun yıllardır mal varlığını açıklama cesaretini gösteremediniz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*