AKP'li eski başkan gözaltında

AKP'li eski başkan gözaltında.11420
  • Giriş : 29.04.2009 / 11:59:00

Muğla'nın Mumcular Beldesi'nde jandarma tarafından düzenlenen operasyonda AKP'li Mumcular eski Belediye Başkanı Kazım Avcı'nın da aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zanlıların, "İmar Kanunu'na muhalefet, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve yolsuzluk"la suçlandığı belirtildi. Soruşturma kapsamında MHP'li Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın'ın tanık olarak ifadesine başvurulacağı belirtildi.

Bir ihbarı değerlendiren Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı, Mumcular Belediyesi'ndeki bazı ihalelerde, "imar plan ve tadilatlarında usulsüzlük yapıldığı", "yasalara aykırı şekilde ruhsat verildiği" iddiaları üzerine uzun süre takibini sürdürdü. Takibin ardından, bugün sabah saatlerinde harekete geçen jandarma, belediye çalışanlarına yönelik "Çekiç" adı verilen operasyon düzenledi. 60 jandarmanın katıldığı operasyonda 16 ev ve 8 işyeri arandı. Operasyonda, AKP"li Mumcular eski Belediye Başkanı Kazım Avcı, Muhasebe Müdürü Hasan Özkan, Yazıişleri Müdürü Erol Başoğlu ve eşi Sevda Başoğlu, Fen İşleri Müdürü Mesut Akkaş, eski meclis üyesi AKP"li Mesut Karademir, Zabıta Amiri Arif Gök, 5 zabıta memuru ile inşaat malzemeleri satan ve müteahhittlik yapan 2 kişi gözaltına alındı. Belediyedeki birçok evrak ve bilgisayara da el konuldu. Gözaltına alınan zanlılar, sorgulanmak üzere Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

YENİ BAŞKAN MÜFETTİŞ İSTEMİŞTİ

Jandarma, ifadesine başvurmak üzere, 29 Mart yerel seçimlerinde MHP'den Belediye Başkanı seçilen eski zabıta amiri Birol Aydın"ın da evine gitti. Ancak Başkan Birol Aydın, Antalya"da bir seminerde olduğu için evde bulunamadı.

DHA muhabirinin telefonla konuştuğu Başkan Aydın, operasyon ile ilgili olarak göreve geldiği ilk gün, Bodrum Kaymakamlığı ve İçişleri Bakanlığı"na müracaat ederek, belediyedeki usulsüzlük ve yolsuzluklarla ilgili acil araştırma ve soruşturma istediğini belirttti. Aydın, “Daha önc de bu konularla ilgili birçok müracaatım olmuştu. Ancak ilgilenen olmadı. Belediye çalışmalarının şeffaf, düzgün ve dürüst olması için, varsa yolsuzlukların ortaya çıkarılmasını ve beldemiz halkına örnek çalışmalar yapılmasını istedim. Adalet yerini bulsun. Seminer dönüşünde jandarmaya giderek, bildiklerimi anlatacağım” dedi.

Jandarma, son olarak 20 Temmuz 2007 tarihinde Mumcular Belediyesi'ne aynı suçlardan dolayı operasyon düzenlemiş, 6 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen 6 zanlı serbest bırakılmış, daha sonra haklarında dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*