AKP'li Fırat'tan Deniz Baykal'a: Hadi başka kapıya

AKP'li Fırat'tan Deniz Baykal'a: Hadi başka kapıya.14023
  • Giriş : 04.07.2008 / 01:44:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:05:25

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, CHP lideri Deniz Baykal'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın basın toplantısında şunları söyledi:

Sayın Baykal'ın telaşını anlamak mümkün değil kendisine sormak istiyorum, Emniyet teşkilatı mahkemelerin ve savcıların yasal emirlerini uygulamak mecburiyetinde değil mi, yoksa size göre kanunlar bazı hallerde ve bazı kişiler için geçerli değil midir? Bazı kişiler gözaltına alınır bazıları alınamaz mı? bazıları yargılanır, bazıları yargılanamaz mı?

Hani siz hukukun üstünlüğüne inanıyordunuz, hani sizin mahkemelere ve yargıya saygınız vardı? Neden kendinizi mahkeme yerine koyarak devletin savcılarının terör örgütü kurmak yasadışı yollara başvurmak, çeteleşmek gibi ciddi ve ağır suçlamalar yönelttiği zanlıları, aklama, masum gösterme telaşına girdiniz. Bir hukuk düzeninde kimin suçlu kimin masum olduğuna ancak mahkemeler karar verebilir. Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşu değil.

Gözaltına alınanlar için adil bir yargılama talep edebilirsiniz bunu anlarız buna bizde içtenlikle katılırız; ancak sayın Baykal size hatırlatmak isterim ki zanlılar kendilerini savunabilecek imkan ve kabiliyete sahiptirler. Gördüğümüz kadarıyla avukatları da var peki siz kendinizi neden onların avukatlığını yapmak zorunda hissediyorsunuz? İşte bunu anlayamıyoruz.

Bizim AK Parti olarak tavrımız açık. Suçu mahkeme kararıyla sabit olmadıkta herkes masumdur. Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. Devam eden soruşturmada iddianamenin bir an evvel mahkemeyle sunulmasını, adaletin en kısa sürede tecelli etmesini, gerçeklerin hukuk önünde ortaya çıkmasını bekliyor ve istiyoruz. Ama siz sırf herkes gibi iddianamenin bir an evvel tamamlanmasını bekliyoruz dediği için Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız'ı akla hayale gelmeyecek bir söylemle suçluyorsunuz. Sizi anlıyoruz. Suyu bulandırmak devam eden bir yargı sürecine siyasetin gölgesini düşürmek hâkim ve savcıları baskı altına almak istiyorsunuz. Fakat bir türlü hükümetten ve partimizden amacınıza uygun kullanabileceğiniz malzemeler gelmiyor. Provokasyon yapmak için fırsat kolluyor ancak malzeme kıtlığı çekiyorsunuz.

Neden sıkıntıya düştüğünü anlıyoruz onun için söylenenleri eğip bükerek eklemeler çıkarmalar yaparak kullanışlı hale getirmeye çalışıyorsunuz ama nafile. Sayın Baykal boşuna beklemeyin, buradan size iş çıkmaz size tek sözümüz şudur hadi başka kapıya.

Kendinizi mahkemelerin konusu olan bu sürecin tarafı ve muhatabı haline getirebilirsiniz. Ancak AK Parti olarak bizi istediğiniz gibi konumlandırmak şu ya da bu taraf haline getirmek sizin haddinizi de hakkınızı da aşar. Hukuktan ve demokrasiden yanayız. Yargılamanın sonucu ne olursa olsun sonuna kadar da bu pozisyonumuzu koruyacağız.

Sayın basın mensupları Sayın Baykal açıkça siyasi ahlakın dışına çıkarak mugalata yapıyor. Sanki gözaltı işlemleri savcıların mahkemelerin kararlarıyla değil de siyasi bir kararla yapılmış gibi gösteriliyor. Sanki zanlılar anti demokratik amaçlarla suç işledikleri yasa dışı yollara tevessül ettikleri, illegal yapılanmaya çeteleşmeye gittikleri iddiasıyla değil de hükümete muhalefet ettikleri için gözaltına alınmışlar gibi gösterilmek istiyor.

Demokratik muhalefet demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Demokratik hukuk sistemlerinde hükümetlerin nasıl işbaşına gelip nasıl gidecekleri de bellidir. Hiçbir demokraside muhalefet ediyor diye kimseye suç işleme imtiyazı tanınamaz. Demokrasilerde yasadışı muhalefet yoktur, olamaz. Anayasa ve yasalar muhalefeti de bağlar.

Hukuk düzenin dışına çıkan varsa neye kime muhalefet ettiğine bakmaksızın hukuk gereğini yapar. Sayın Baykal bundan rahatsız oluyor iddiaların üstüne gidilsin, araştırılsın, soruşturulsun istemiyor. Hem de bunu hâkimleri ve savcıları zan altında bırakmaktan çekinmeden büyük bir pervasızlıkla yapıyor.

Hangi amaçla anlayışla olursa olsun, anayasal demokratik düzene karşı suç işlemeyi mubah göstermekten herkes ama en evvelde sivil toplum örgütleri siyasetçiler kaçınmalıdır. Türkiye'ye böyle bir kötülüğü yapmaya da kimsenin hakkı yoktur.

Süreç içinde eksik ve yanlış bulunanlar varsa bunlar elbette eleştiri konusu yapılabilir. Ama eleştiri hakkı yargıya intikal etmiş vahim bazı suçları örtbas etmeye, araştırılmasını soruşturulmasını önlemeye, yargı sürecini engellemeye, kamu görevlilerini korkutmaya sindirmeye olamaz.

Eleştiriler iddiaların üzerine ciddiyetle gidilmesini hiçbir şeyin eksik hiçbir hususun karanlıkta bırakılmamasını, üstünün örtülmemesini adaletin tam ve eksiksiz olarak tecelli etmesini sağlamaya yönelik olmak durumundadır.

Biz AK Parti olarak adaletin en kısa sürede tecelli etmesini, olayların yönleriyle aydınlatılmasını umuyor ve diliyoruz. Bu hassas sürecin hiçbir şekilde siyasi çekişme konusu haline getirilmemesi için de azami özen ve gayreti göstermeye devam edeceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious