AKP'li Gündüz: 25 yaş askıya alındı

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Gündüz, 22 Temmuzda yapılacak genel seçimde, milletvekili seçilme yaşının 25 olarak uygulanmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin, askıya alındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, 22 Temmuzda yapılacak genel seçimde, milletvekili seçilme yaşının 25 olarak uygulanmasını öngören Anayasa değişikliği teklifinin, askıya alındığını söyledi.
Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel seçimde aday olacak kamu görevlilerinin bugün istifa etmesi gerektiğini hatırlatarak, "Anayasa Değişikliği, belli bir süre sonra yürürlüğe girebilir. 25 yaşındaki kamu görevlileri, adaylık süresi geçtiğinden hak kaybına uğradıkları gerekçesiyle yargıya başvurabilir" dedi.
Bu durumun seçim tarihinin değişmesine yol açabileceğine işaret eden Gündüz, bu kaygılarla 1. turu yapılan değişikliğin "askıya alındığını" kaydetti.

"YAZIM HATASI" 25 YAŞI ASKIYA ALDIRTTI

25 yaşla ilgili Anayasa değişikliğindeki “yazım kazası'' hükümetin hedefini sekteye uğrattı. AKP’nin tavır değişikliğinde CHP’nin uyarıları etkili oldu. AKP’li vekillerin önergesiyle, 25-30 yaş arasında aday olmayı düşünen memurların istifası için, 3 gün ek süre verildi. Ancak önergenin yazımı sırasında “25 yaşını doldurmuş'' ifadesi kullanıldı. Böylece düzenleme tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde yeni bir hak getirmiş oldu. Anayasa değişikliği bu şekliyle YSK’nın seçim takvimini değiştirebileceği için son oylama askıya alındı.

AKP'NİN STRATEJİLERİ ÇÖKTÜ
• Erdoğan, “Bu partimizin stratejisidir, taktiğidir'' diyerek son ana kadar aday çıkarmadı. Cumhurbaşkanlığı adayı için uzlaşmayı seçmedi.
• CHP, 367 tartışmasını çok önceden başlatarak iktidara “uzlaşma'' baskısı uyguladı. Hükümet 367 uyarılarını ciddiye almadı ancak Gül aday olduktan sonra 367 turları yaptı. 367 Gül'ün seçilmesini önledi.
• 25 yaş düzenlemesi son dakikaya kalınca seçim takvimini tehlikeye soktu.
• Başbakan'ın, sürecin başında söylediği “Bu Meclis cumhurbaşkanını seçecek, yeni Cumhurbaşkanı AKP’den olacak ve genel seçim zamanında yapılacak'' sözlerinin hiçbiri gerçekleşmedi.
• Cumhurbaşkanlığı nasıl seçileceği belirsizliğe büründü. Meclis'e gelen "Halk seçsin" ve "5+5" formüllerinin yetişip yetişmeyeceği de bilinmezler arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious