AKP'li Haluk İpek hakkında çıkan haberi yalanladı

AKP'li Haluk İpek hakkında çıkan haberi yalanladı.11542
  • Giriş : 23.02.2009 / 16:31:00

Hürriyet gazetesinin bugünkü manşetinde “Çamlıdere’de Baldıza Villa” haberinin yalan olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazete haberinde Akparti genel başkan yardımcılarından Haluk İpek'in baldızının ormanlık arazide villa yaptırdığını iddia etti. Habere göre baldız, elindeki konut alanını nüfuzunu kullanarak ormanlık alanla tahsis etti ve hemen arkasından inşaata başladı.

Bu takasta ona yardımcı olan belediye Meclis üyelerini de Akparti'den aday gösterdi.

Ancak manşetten dev puntolarla verilen haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Öncelikle iddiaya konu yer biri hariç hepsinde inşaat bulunan 9 parselden biridir ve bu inşaatlarda geçmiş dönem belediye tarafından yapılmış.

Ayrıca ormanlık arazi ile taka iddiası da yalan çıktı. Belediye tarafından yapılan açıklamada alanının 1985 yılından beri konuta açık alan olduğu açıklandı. Yani özel bir imar değişikliği yapılmadı.

Haluk İpek'in baldızının taka için başvurduğu iddiasının da yalan olduğu belirtildi. Bu alan ihale yolu ile, özel bir şahıstan alınmış.

Bu arada ilginç bir de detay ortaya çıkıyor.

Hürriyet Gazetesine bu ihbarı yapan kişinin CHP listesinden aday olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu kişinin ve babasının kaçak yapılarının da belediye tarafından yıkıldığı, bu nedenle böyle bir iddiada bulunduğu belirtildi.

Resmi plakalı araçların çalışması, belediye başkanının bu inşaatlara tuğla taşıması gibi iddialarında asılsız olduğu açıklandı.

Yani aslında haber tümüyle yalandı ama yinede seçim arifesinde, Hürriyet, belediye başkanının CHP'li rakibinin asılsız iddialarını manşetten vermekte bir beis görmedi.

-AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İPEK: (ÇAMLIDERE'DE BALDIZA VİLLA) BAŞLIĞIYLA VERİLEN HABERDE ŞAHSIMLA İLGİLİ OLARAK İLERİ SÜRÜLEN İDDİALAR BÜTÜNÜYLE GERÇEK DIŞIDIR''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, bugün bir gazetede yer alan ''Çamlıdere'de Baldıza Villa'' başlıklı haberde ''şahsıyla ilgili ileri sürülen iddiaların bütünüyle gerçek dışı olduğunu'' öne sürdü.

İpek, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu habere değinerek, ''haberde yer alan iddialar ile şahsı arasında zorlama yoluyla ve yoruma dayalı olarak bağ kurulmaya çalışıldığını'' belirtti.

''Haberde şahsıyla ilgili olarak ileri sürülen iddiaların bütünüyle gerçek dışı olduğunu'' ileri süren İpek, haberdeki iddialarla ilgili olarak herkese açık kayıt ve belgeler üzerinde tetkik yaptıklarını ifade etti. İpek, şunları kaydetti:

''Bahsedilen parselin imarda ormanlık park alanıyken, bilahare yapılan değişiklikle, konut alanına çevrildiği iddiası yalandır. Zira söz konusu alan 1985 yılında konut alanına açılmıştır. Dolayısı ile arsanın mülkiyeti elde edilmeden onlarca yıl önce, alan imara açılmıştır.

Yine Zeynep Sevim Özaydın'ın bir dilekçe ile belediyeye müracaat ettiği, villa yapmak istediği, verilecek izin ve arsa ile konut alanı içerisinde bulunan bir arsasını takas etmeyi istediği iddiaları da tamamen yalandır. Belediye ile herhangi bir arsa takası söz konusu değildir. Söz konusu parsel Özaydın tarafından ihale yolu ile rekabet ortamında ve özel şahıstan satın alma yolu ile edinilmiştir.

Haberde anılan belediye meclis üyelerinin önümüzdeki seçimde belediye meclis üyeliğine aday gösterildiği iddiası da diğer iddialar gibi gerçeği yansıtmamaktadır. Mevcut AK Partili belediye meclis üyelerinden sadece biri yeniden aday gösterilmiştir. Dolayısıyla bu iddia da asılsızdır.

Haberde anılan 962 ada, 9 parselden oluşan bir alandır. Bu parsellerden biri hariç, tamamında inşaat bulunmaktadır. Bu inşaatların tamamı 2004 'ten önce yapılmıştır. Haberde, haberin kaynağı olarak gösterilen Hüseyin Kayahan, CHP listesinden birinci sıra belediye meclis üyesi adayı olmuştur. Hüseyin Kayahan'ın ve babası Nazım Kayahan'ın kullanımında bulunan kaçak yapılar da Çamlıdere Belediyesi tarafından yıkılmıştır. Bu da haberin ve haberde yer alan iddiaların kişisel ve siyasi husumete dayalı olduğunu ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak yukarıda da arz ve izah ettiğim üzere haberin tümü gerçek dışıdır. Haberde şahsımla ilişkilendirilen gayrimenkul ile herhangi bir ilişiğim de bulunmamaktadır.''

Haluk İpek, ''Sorumlu ve objektif gazetecilik anlayışı ile bağdaşmayan, kişisel kin ve husumete dayalı 'çamur at, tutmasa da izi kalır' anlayışını yansıtan bu türden haberlerin hukuki sorumluluğu mucip olduğunu'' ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*