AKP'li Hüsnü Tuna'nın kararını Yargıtay verecek

AKP'li Hüsnü Tuna'nın kararını Yargıtay verecek.11593
  • Giriş : 19.02.2008 / 12:08:00

Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, "Laiklik hukukla korunmalı mı?" başlıklı bir makale yazmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisi tarafından disiplin kuruluna sevk edilen AKP Konya Milletvekili Hüsnü Tuna hakkında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bu hafta içinde önemli bir karar verecek. Tuna’nın, “Laiklik Hukukla Korunmalı mı?" başlıklı yazısı nedeniyle 5 Yargıtay üyesinin açtığı tazminat davasında karar yarın açıklanacak.

Türbanın kamu hizmeti veren tüm personele de serbest olması gerektiğini söylediği için AKP tarafından ’uyarı’ istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Hüsnü Tuna hakkında partisinden önce bir yazısından dolayı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu karar verecek. Genel Kurul, milletvekili olmadan önce Hukukçular Derneği Başkanı’yken "Laiklik Hukukla Korunmalı mı?" yazısı nedeniyle Hüsnü Tuna aleyhine 5 Yargıtay üyesinin açtığı tazminat davasında nihai kararını verecek.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun verdiği bir karara muhalif kalan Yargıtay üyelerinin yazdıkları karşı oy yazısını, “Laiklik hukukla korunmalı mı?" başlıklı yazısıyla eleştiren Tuna aleyhine toplam 100 bin YTL lik tazminat davası açtı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Milli Gazete yazarı Selahattin Aydar’ın bir yazısıyla ilgili mahkumiyetini, laiklik karşıtı görüş açıklamayı “düşünce özgürlüğü" kapsamında değerlendirmişti. Genel Kurul kararı, 13’e karşı 14 oyla, alınmıştı.

“LAİKLİK ELEŞTİRİLEMEZ" DİYEN YARGIÇLAR TASFİYE OLACAK İDDİASI

Avukat Tuna, yazdığı “Laiklik hukukla korunmalı mı?" başlıklı makalesiyle karara muhalif kalan Yargıtay üyeleri Ersan Ülker, Hamdi Yaver Aktan, Mehmet Hulusi Özek ve Ali Erol Özgenç’i eleştirerek şu görüşleri dile getirmişti:

“Karara 13 yargıcın muhalif kalması, hukuki açıdan normal olmakla birlikte, insan haklarına ‘yargıç bakışı’ açısından ümit kırıcı olduğunu düşünüyoruz. ‘Ret’ gerekçelerine, ilmi, hukuki niteliği olan gerekçeler yerine ‘Sivas olayları’ gibi ideolojik saplantıları çağrıştıran gerekçelere sığınılması, hukuk adına, özgürlüklerin insan haklarına uygun olarak yorumu adına kaygı verici ve kayıp olduğunu düşünüyoruz. Ne var ki bu durağan, değişime direnen anlayışın kaygı verici ve kayıp olduğunu düşünüyoruz. Ne var ki bu durağan, değişime direnen anlayışın daha fazla sürdürülmesine imkan olmadığı, süreç içerisinde tasfiye olacağına da inanıyoruz."

YARGITAY ÜYELERİ, “DAR GÖRÜŞLÜ HAKİMLER’ OLARAK GÖSTERİLDİK

Tuna’nın yazdığı yazı ile kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu, "dar görüşlü hakimler" olarak tanıtıldıklarını, bazı yargı mensuplarının özgürlüklerin önünde engel olma fonksiyonu icra ettiklerinin öne sürüldüğünü iddia eden Yargıtay üyeleri, Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne manevi tazminat talebiyle dava açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious