AKP'li İyimaya'nın önerisine CHP'den yanıt gecikmedi

AKP'li İyimaya'nın önerisine CHP'den yanıt gecikmedi.12401
  • Giriş : 09.06.2008 / 14:41:00
  • Güncelleme : 09.06.2008 / 15:02:44

Ahmet İyimaya'nın, Anayasa Mahkemesi kararlarının askıya alınması önerisine CHP'den beklenen tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın, Anayasa Mahkemesi kararlarının askıya alınması önerisini, “İyimaya, sağ eliyle sol kulağını, başının üzerinden göstereceğine, doğrudan 'Anayasa Mahkemesi kuralları uygulanmaz, mahkeme lağvedilmiştir' diye bir teklifte bulunursa, belki sorunu çok daha kolay aşar” diye değerlendirdi.

Okay, TBMM'de gazeteciler ile yaptığı sohbet toplantısında, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın senato ile İyimaya'nın, Anayasa Mahkemesi kararlarının askıya alınması önerilerine ilişkin soruları yanıtladı.

“İyimaya'nın, Anayasa Mahkemesinin kararlarının askıya alınması önerisine” ilişkin soruyu yanıtlarken Hakkı Suha Okay, “İyimaya, sağ eliyle sol kulağını, başının üzerinden göstereceğine, doğrudan 'Anayasa Mahkemeleri kuralları uygulanmaz, Anayasa Mahkemesi lağvedilmiştir' diye bir teklifte bulunursa, belki sorunu çok daha kolay aşar” diye konuştu.

“SAMİMİYETİ SORGULAMAK LAZIM”

Bülent Arınç'ın Meclis Başkanlığıyla başlayan taraf Meclis Başkanı uygulamasında, Köksal Toptan'ın da yer aldığını savunan Okay, senato ile varılmak istenen amacın meçhul olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Okay, senatonun, Anayasa Mahkemesini by-pass etmeye yönelik olabileceğini öne sürdü.

“Toptan'ın, liderlerle toplantı yapmasına ilişkin açıklamasına” ilişkin bir soruya Okay, “Türkiye'de bu tür değerlendirmeler, buluşmalar, yeni bir uzlaşma fırsatı yaratacaksa, bunlar saygıdeğer girişimlerdir. Ama tarafsız olması gereken Meclis Başkanı, taraf olarak iradesini açıkladıktan sonra, tekrar tarafsız kimliğiyle liderleri bir araya getirmesi arzusunun samimiyetini sorgulamak lazım” karşılığını verdi.

Anayasa Mahkemesi kararları askıya alınsın teklifi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious