AKP'li kadın vekiller kendilerini mi kandırıyor?

AKP'li kadın vekiller kendilerini mi kandırıyor?.14797
  • Giriş : 09.09.2007 / 11:08:00
  • Güncelleme : 09.09.2007 / 11:38:49

Kadın vekil oranının % 100 artmasını AKP'ye değil, kadın STK'ların ısrarlı mücadelesine borçluyuz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

nHafta başında kadın milletvekilleriyle Ankara'daki buluşmamızın formatı mükemmeldi. Toplantıya katılan 27 milletvekili de alfabetik sıraya göre kürsüye çıkarak, gönüllerinden ne geçiyorsa salondakilere anlattılar.

Dikkatimi çekti, AKP'li kadın vekiller kendi partilerinin kadına verdiği önemin özellikle altını çizmek için neredeyse birbirleriyle yarış halindeydiler.

Kimisi çocukluğundan başlayarak TBMM'ye uzanan kendi kişisel serüvenini, çarpıcı cümlelerle bizlerle paylaşmayı tercih etti, kimisi teşkilatta yıllarca çalışmış olan kadınların siyasette daha kalıcı olduklarını, salondaki tepeden inme kadın vekillerin gözünün içine baka baka vurgulamakta beis görmedi.

Ama hepsi birbirinden değerli cin gibi bu kadınlar, belki de kendilerine siyaset yolunun AKP sayesinde açılabilmiş olmasının da psikolojisiyle öyle bir ortak hava yarattılar ki, bu dönemde kadının TBMM'deki temsilinin % 100 artarak % 4.4'ten % 9'a yükselmesini sanki yalnızca AKP'ye borçluyuz!

Neyin "gururu, onuru"?

Tıpkı Konya milletvekili avukat Ayşe Türkmenoğlu'nun, "AK Parti'den önce Parlamento'da kadın temsili sınırlıydı; Ak Parti ile birlikte kadınlar Meclis'e girdiği için son derecede onurlu ve gururluyum" demesi gibi...
Oysa kazın ayağı hiç de AKP'li kadın vekillerin dillendirdikleri gibi değil. Hesap ortada:

DTP: % 40 (20 vekilden 8'i kadın)
CHP: % 9 (99 vekilden 9'u kadın)
AKP: % 8.8 (341 vekilden 30'u kadın)
DSP: % 7.7 (13 vekilden 1'i kadın)

Anlayacağınız AKP'li kadın vekiller için ortada hiç de "iftihar edilecek, onurlanılacak, gururlanılacak" bir durum yok aslında. Dahası İstanbul'a döndükten sonra asistanım Özlem'le birlikte üşenmeyip bir tablo hazırladık ve gördük ki bu 30 kadın milletvekilinden 7'si, AKP kendi beklentilerinin de çok üzerinde oy aldığı için kıl payı, son sıradan seçilmiş.

DSP'nin de gerisinde

Kimler derseniz, hepsini alt alta sıralıyorum:
Toplantıya küçük kızıyla birlikte gelen Aksaray milletvekili İlknur İnceöz, Ankara 2. bölgeden Aşkın Asan, Gaziantep'ten Özlem Müftüoğlu, İstanbul'dan Alev Dedegil, Mardin'den Gönül Bekin Şahkulubey, Tokat'tan Dilek Yüksel, Van'dan Gülşen Orhan AKP listelerinin son sırasından girebilen kadınlar.
Diyeceğim şu: AKP 341 değil de 334 milletvekili çıkartacak olsaydı, kadın milletvekili sayısının da 30'dan 23'e düşmesi pekâlâ mümkündü. O takdirde de şimdi TBMM'de kadın vekil oranı açısından zaten % 8.8'le 3. durumdayken, % 6.9'la DSP'nin de gerisine düşmüş olacaklardı.

Kabine daha da vahim!

Konu açılmışken, kabinedeki 24 bakandan sadece 1'inin kadın olması AKP'li kadın vekillerimizi acaba neden rahatsız etmiyor? TBMM'deki kadın vekil sayısı 2 katına çıktığı, bakan sayısı 2 arttığı halde AKP, kadınların siyasi hayata katılmalarını, hükümetteki % 4.2'lik kadın oranıyla mı destekliyor? Başbakan Erdoğan'a küçük bir hatırlatma: Bakan sayısı önümüzdeki günlerde 26'ya çıktığında yine tek kadın bakanla yetinirse, % 3.9 gibi daha da utanılacak bir durumla karşı karşıya kalacağız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious