AKP'li milletvekili başörtü yasağının kaynağını açıkladı

AKP'li milletvekili başörtü yasağının kaynağını açıkladı.17598
  • Giriş : 11.11.2007 / 13:53:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 14:03:11

Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, başörtü yasağının kaynağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Prof. Dr. Üskül, "Türbanlı bir öğrenci tapu dairesindeki işini yapabiliyor, suç işlerse karakola götürülebiliyor ve mahkemeye çıkartılabiliyor. Buralar da devletin kurumları ama devletin üniversitesine alınmıyor. Burada bir çelişki var, bunun ortadan kaldırılması gerekir" diye konuştu.

Üskül, insan haklarının, olması gerekenin dışında sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi.

Zafer Üskül, eğitim hakkının da herkesin sahip olduğu bir hak olduğunu, olağan koşullarda herkesin bunları kullanması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Üskül, "Ancak türbanlı öğrencilerimiz şu anda bu haklarını üniversitelerimizde kullanamıyor. Ama bu doğru mudur? Getirilen bu sınırlamalar bana göre doğru değildir. Sonuç olarak öğrenci yurttaştır ve hizmet alandır. Bir öğrenci tapu dairesindeki işini yapabiliyor, suç işlerse karakola götürülebiliyor ve mahkemeye çıkarılabiliyor. Buralar da devletin kurumları. Ama devletin üniversitelerine alınmıyor. Burada bir çelişki var, bunun ortadan kaldırılması gerekir. Ama hukuken üniversitelerimiz başka bir şey yapamaz. Çünkü Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararı var. Dolayısıyla bu sorunu başka bir biçimde çözmeye çalışmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Geçmişte böyle bir sorun yoktu"

TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Üskül, "türban tartışmalarının eskiden beri süregelen bir konu olduğunu, ancak AK Parti'nin tek sorununun türban olmadığını, hatta bu sorunu mümkün olduğu kadar geride tuttuğunu" kaydetti.

"Geçmişte böyle bir sorun yoktu"

Üskül, "Türban, Yükseköğrenim Kurumu (YÖK) yönetiminin başlattığı bir sorundur. Türbanı olan olmayan hiç kimse arasında geçmişte bir sorun yoktu. Herkes kardeşçe, arkadaşça okuluna gidip geliyordu, gösterilere bile beraber katılıyordu. Ancak, bu durumların biraz değişmesinde Refah Partisi'nin çok ciddi kusurları olmuştur. Bu gayet açık. Onları zamanında çok eleştirdik şimdi de aynı eleştirileri ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Üskül, "Ancak AK Parti, Refah Partisi'nden farklı bir parti. Ama her nedense bu konularda ne zaman bir tartışma başlatılsa AK Parti'ye hemen bir hücum ve eleştiri başlıyor. AK Parti'den kurtulma isteği varmış gibi gösteriliyor. Ayrıca korkuları köpürterek politika yapılmayaç alışılıyor" dedi.

Üskül, türbanlı ya da türbansız herkesin bu ülkenin insanları olduğunu belirterek, "Etnik, inanç ve siyasal farklılıklarımız var. Burada önemli olan şudur: Temel değerler konusunda birleşmek ve ülkenin geleceği, kalkınması ve demokrasinin geliştirilmesi ile ilgili düşüncelerde buluşup, geri kalanı herkesin kendine bırakmalıyız" dedi.

cnnturk

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious