AKP'li Osman Coşkun'dan unutkanlığı unutturan formüller

  • Giriş : 19.09.2007 / 10:56:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:34:30

AKP'li Osman Coşkun milletvekillerine ‘unutkanlığı unutturan’ formüller önerdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni yasama döneminde renkli isimlerden birisi de AK Parti Yozgat Milletvekili Osman Coşkun olacak. Zira Coşkun, Meclis'e gelir gelmez ilk iş olarak 81 il valisini aradı ve 'Sorununuz olunca beni arayabilirsiniz' diyerek telefon numaralarını verdi. Elektrik, elektronik alanında yıllarca öğretim üyeliği yapan Coşkun, hızlı okuma yanında hafızayı geliştirme, unutkanlığı önleme konularında da teknikler uyguluyor. İşte Coşkun'dan vekillere 'unutkanlığı unutturma' taktikleri:

* Rutini değiştirin: Örneğin sağ elinizi kullanıyorsanız biraz da sol elinizi çalıştırmaya başlayın. Rutin alışkanlıklarınızı kırıp beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

* Çocuk oyunu: İşe ya da alışverişe giderken tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Fırında satılan taze ekmeklerin kokusunu algılamaya çalışın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyin kapasitenizi artırırsınız.

* Dikkat: Elinize bir gazete ve fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun, çift yazılmış harflerin üstünü çizin. Böylece konsantrasyon gücünüz artar.

* Ajanlık: Çevrenizdeki arabaların plakalarına dikkat edin ve plakada bulunan harflerden kelimeler ve cümleler türetmeye çalışın. Böylece kelime haznenizi geliştirir ve beyninizi canlandırırsınız.

* Stres: Özellikle stres anlarınızda veya kaygıya kapıldığınızda olumlu sözcüklerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok eder, hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.

* Polislik: `Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim' gibi genellikle polisiye romanlarda sorulan soruları kendinize yöneltin ve yanıtlamaya çalışın. Bu sayede yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirirsiniz. Ayrıca kısa hafızanız da gelişir.

* Yürüyüş alıştırması: Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Koordinasyon yeteneğinizi artıran bu hareketlerle beyninizin her iki tarafını da kullanmış olursunuz.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious