AKP'li Şaban Dişli'den kriz uyarısı!

AKP'li Şaban Dişli'den kriz uyarısı!.9869
  • Giriş : 02.08.2008 / 12:06:00

'Nereye varacağı belli olmayan dünyadaki ekonomik kriz devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, ''Nereye varacağı belli olmayan dünyadaki ekonomik kriz devam ediyor'' diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Yusuf Alemdar'ın Adapazarı Kültür Merkezinde (AKM) düzenlediği değerlendirme toplantısına katılan Dişli, Türk demokrasisinin çok önemli bir sınavdan geçtiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkında aldığı kararın ardından Avrupa ve dünyanın Türkiye ile beraber derin nefes aldığını kaydeden Dişli, ''Ülkemizin gözü Aydın. Dünyadaki hemen hemen bütün sorunların kesişme noktasında olduğumuz için Türkiye'deki gelişmeleri herkes yakından takip ediyor'' diye konuştu.

Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla ekonominin daha da canlanacağını belirten Dişli, günlük politikalar yerine daha uzun süreli planlamalar yapılacağını bildirdi.

Tarım sektöründeki büyümeye de değinen Dişli, ''2007'de yüzde 7,6 küçülen tarım sektörü bu yıl yüzde 5,5 gibi büyüme gösterdi. Bu büyüme olumsuz hava şartlarına, ve hasat alınamayacak illere rağmen gerçekleşti'' dedi.

''DÜNYADAKİ EKONOMİK KRİZ DEVAM EDİYOR''

Ekonomik belirsizliğin Avrupa ve dünya piyasalarına yansımalarının devam ettiğini belirten Dişli, şöyle konuştu:

''Nereye varacağı belli olmayan dünyadaki ekonomik kriz devam ediyor. Amerika'da 7. bankaya da el konuldu. Amerikan Hazinesinin 2 büyük bankayı kurtarmasına rağmen devlet tarafından yine de el konuldu. Bu, nereye kadar gidecek belli değil. Aslında biz hep şunu düşünüyoruz, (Krizin sonuna geldik, dibe vurdu, yavaş yavaş iyileşmeler başlayacak) Ama bir türlü kriz dibe vurmuyor. Belirsizlik devam ediyor. Hükümet olarak önümüzdeki dönemin ekonomisini, kalkınma hamlesinin devamını planlamamız ve organize etmemiz gerekiyor. Bu konuları masaya yatıracağız.''

Dış politika açısından en önemli konunun İran meselesi olduğunu kaydeden Dişli, ''Dışişleri Bakanı'mız çok çalışıyor. Amacımız İran'ın başına bir kaza gelmeden, masa etrafında bu nükleer meselesinin görüşülmesini sağlamak. Aksi halde İran'ın başına bir kaza gelirse ilk önce İran halkını, daha sonra da komşusu olan bizi etkileyecek. İnşallah ilgili ülkeler ikna edilir ve masa başında anlaşmaya devam edilir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*