AKP'li vekil: Köşk adayı açıklansın!

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, partisinin cumhurbaşkanlığı adayının nisandan önce açıklanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarbay, Barem dergisinde yayınlanan röportajında cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili görüşlerini açıkladı. Partisinin Cumhurbaşkanı adayını nisan ortasında açıklama kararını doğru bulmadığını belirten Yarbay, adayların erken açıklanmasında sakınca görmediğini ifade ederek, "Bilakis çok faydalı olacağını düşünüyorum" dedi. Yarbay, diğer partilerin de adaylarını şimdiden açıklaması gerektiğini savundu.

Yarbay şunları söyledi:
"Eleştirilerin (adayı) yıpratacağı söylemlerine katılmıyorum. Erdoğan hakkında yazılabilecek her şey yazıldı. Kamuoyu bilmeli. Zaten kamuoyunun çoğunluğunun bildiği bir isim Cumhurbaşkanı olacaktır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı adayının önceden açıklanmasının yararlı olacağını düşünüyorum."

STRATEJİ DEĞİL ÇEKİNCE
Yarbay, adayı nisanda açıklama eğiliminin "strateji" olarak değerlendirilmesine de karşı çıktı. "Strateji değil, geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kaynaklanan bir takım endişeleri buna sebep gösterebiliriz. ‘Aynı olaylar acaba bu seçimlerde de yaşanır mı’ diye bir çekince var" yorumunu yapan Yarbay, daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de çalkantılı geçtiğini söyledi. Yarbay "Doğal olarak insanlar, Başbakan, bizler ‘Yine aynı çalkantılar yaşanır mı’ diye korkutuyor. Onun için herkes kozunu son dakikaya saklıyor" dedi.

ERDOĞAN’IN CUMHURBAŞKANLIĞI DİĞER PARTİLERE YARAR
Yarbay, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması halinde AKP’li bir başbakanla arasının iyi olmayacağını, dolayısıyla bu durumun diğer partiler için avantaj olacağını savundu. "İleriki dönemlerde Başbakan ile Cumhurbaşkanı çatışacaktır, bu daha önce de yaşanmıştır" diyen Yarbay, Bayar ve Menderes, Özal ve Demirel, Demirel ve Çiller dönemlerini örnek gösterdi. Yarbay, "Dolayısıyla bu durumdan diğer partiler kazançlı çıkacaktır" görüşünü savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious