AKP'li vekilden Petrol yasası açıklaması

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, yeni Petrol Yasası'nın çok başarılı bir yasa olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şahin, ''Hem devletimizin zararı, hem sektörün haksız rekabete uğramasını önleyeceğiz'' dedi.

Gaziantep Ticaret Odası'nda (GTO) düzenlenen toplantıda, GTO Akaryakıtçılar Sıkıştırılmış Gazlar-LPG Meslek Komitesi ile Akaryakıtçılar Derneği üyelerinin katılımıyla, yeni Petrol Yasası ve kaçak akaryakıt konusu görüşüldü.

AK Parti Milletvekili Şahin, akaryakıt ve petrol kaçakçılığının, ülke ekonomisi ile çevre ve insana verdiği büyük zararı önlemede mevcut yasa yeterli olmadığı için, Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile yeni Petrol Yasası'nın hazırlandığını belirtti.

Kendisinin de enerji komisyonunda çalıştığını ifade eden Fatma Şahin, bu yasa ile kaçak akaryakıtın tanımının yapıldığını, ulusal markerın hayata geçirildiğini, halkın denetim duyarlılığının artırıldığını, cezaların ağırlaştırıldığını ve 10 yıla kadar hapsin yasal zemininin hazırlandığını söyledi.

1990-2006 yılları arasındaki araç sayısı ile akaryakıt tüketimi ve benzin satışını karşılaştıran Şahin, 1990 yılında 3 milyon olan araç sayısı 2006 yılında 11 milyon 225 bine çıkarken, benzin tüketimindeki artışın ''komik'' seviyelerde kaldığına dikkati çekti.

Şahin, ''Bu, içeriye bir yerlerden girişler olduğunu ve bunun ufak girişler olmadığını gösteriyor'' diye konuştu.
Şahin, şöyle konuştu:
''Hep beraber elimizi taşın altına koyacağız. Burada hem devletimizin zararı hem sektörün haksız rekabete uğramasını önleyeceğiz. En önemli şey can güvenliği. O yüzden ulusal marker programını hayata geçireceğiz. Devlet, denetleme yetkisini kullanacak. Sistem herkesi memnun edecek sistem haline dönüştürüldü.''

''KAÇAKÇILIK, ÜLKE EKONOMİSİNE ÇOK BÜYÜK YARALAR AÇIYOR''
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da, yeni Petrol Yasası'nın, akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi, özellikle akaryakıt istasyonlarının hizmetlerine, çok daha rekabet edilebilir, sağlıklı koşulda devamı için hazırlandığını belirtti.

Gaziantep Akaryakıtçılar Derneği Başkanı Mustafa Koçer ise, şikayetlerine duyarlılık gösterildiği için teşekkür etti.

Yasa ne kadar iyi olursa olsun, uygulanmasının önemli olduğuna dikkati çeken Koçer, ''Bu yasa çıkmasına rağmen, Gaziantep'in, özellikle GATEM bölgesinde eskisinden daha da fazla kaçak akaryakıt satıldığını görüyoruz'' dedi.

Mustafa Koçer, emniyet, jandarma ve konuyla ilgili tüm kurumların gerekli duyarlılığı göstermesini isteyerek, ''Bu duyarlılığı yetkili merciler gösterirse, memleket ekonomisine çok büyük yaralar açan bu kaçakçılığın önlenmesi için hiçbir sebep kalmaz'' diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious