AKP'li Yerlikaya: Sıkıntıları çözüyoruz

AKP'li Yerlikaya: Sıkıntıları çözüyoruz.15954
  • Giriş : 20.07.2008 / 12:59:00

AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, parlamentonun spor anlamında çok ciddi şeyler yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''Asrın Güreşçisi'' olarak bilinen AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, memleketi Sivas'ta partisinin merkez ilçe başkanlığınca Yenişehir Mahallesi'ndeki Favori Halı Saha Tesisleri'nde düzenlenen mahallelerarası halı saha Futbol turnuvasında, Kardeşler Mahallesi ile Diriliş Mahallesi arasında oynanan maçı izledi.

Kardeşler Mahallesi takımının 10-5 üstünlüğü ile sona eren maçın ardından takımlarla hatıra fotoğrafı çektiren Yerlikaya, yaptığı açıklamada, böyle bir organizasyona imza attıkları için Merkez İlçe Başkanı Turan Topgül ve ekibini kutladı.

Sporun içinden gelen birisi olarak sporu sevdiğini belirten Yerlikaya, ''Sivas artık spor cenneti olsun diyoruz'' dedi.

-SPOR ALANINDA YAPILAN YASAL DÜZENLEMELER-

Spor alanında yapılan yasal düzenlemeler ile ilgili görüşleri sorulan Yerlikaya, ''Başarılı sporculara devlet sporcusu unvanı verdik ve maaş bağladık. Amatör ruhla yapan herkese verdik. Futbolu dahil ettik'' dedi.

Avrupa, dünya ve Olimpiyat şampiyonaları ile Akdeniz oyunlarında ve Ordulararası şampiyonalarda dereceye giren üniversite mezunu sporcuların KPSS'ye girmeden direkt atanmaları için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bir talepte bulunduklarını anımsatan Yerlikaya, şunları kaydetti:
''Sağ olsunlar spora çok büyük katkı sağlıyorlar. Çarşamba günü Kanun Hükmünde Kararname'yi çıkarttılar, Cumhurbaşkanımız da onayladı. Ağustos'ta, amatör ruhla mücadele eden bütün sporcularımız da direkt atanacaklar. Çünkü sporcu kardeşlerimizin uluslararası arenada mücadele ederken okumaları, ondan ziyade üniversite sonrası KPSS'ye hazırlanmaları, KPSS'ye hazırlanma süreçleri çok zor oluyor. Milli davaya hizmet mi etsinler, yoksa KPSS'ye mi hazırlansınlar gibi kaygıları vardı. Ailelerinin kaygısı vardı, bunları da çözdük.''

Başbakan Erdoğan'ın destekleriyle (A) Milli Takım kadrolarında yer alan ve uluslararası yarışmalarda ilk 3 dereceye giren sporcuların askerlik tecil sürelerini 33'den 38 yaşına çıkaran yasal düzenlemeyi de yaptıklarını belirten Yerlikaya, şöyle devam etti:
''Futbolda, SSK ve stopaj primleri ile ilgili bir sıkıntıları vardı. Bunun hazırlığını yaptık, meclise verdik. Onu meclisten geçirdik. Bu primlerin 10 yıla yayılması spor kulüplerimizi biraz daha rahatlattı. Bunun gibi işte Ankaragücü, Gençlerbirliği'nin sıkıntısı vardı Ankara'da, Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili bir sıkıntıları vardı. Onun çözülmesi noktasında vermiş olduğumuz kanun teklifini komisyondan geçirdik. Önümüzdeki hafta genel kurula gideceğiz. Yani parlamento spor anlamında çok ciddi şeyler yapıyor. Kangren olmuş, bütün camiayı ilgilendiren, camiaları ilgilendiren, amatör ve profesyonel hepsinin genel sıkıntılarını çözüyoruz ve çözmeye gayret ediyoruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a spora verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı:
''Burada en büyük hassasiyetimiz, sayın Başbakanımızın spora ve sporcuya olan sevgisi ve desteği. Sağ olsunlar biz ne götürüyorsak, bu ne götürür, ne getirir, kar zararına bakmadan, bugüne kadar bize güvenerek hepsine onay verdi. Bundan sonra da onay vereceğine inanıyoruz. Bizler şunu istiyoruz. Sporcu kardeşlerimiz sadece hedeflerine kilitlensinler. Uluslararası arenada ülkemizi, milletimizi iyi temsil etsinler. Bir de eskiden sporcular tesadüf yetişirdi. Çocuk başarılı olduktan sonra devlet sahip olma yoluna gidiyordu. Şimdi biz yeni bir yasa çıkarttık. Türkiye'nin her tarafından 1000 sporcumuza, 2012 Olimpiyatlarına hazırlanmaları için asgari ücretle destek verilecek. Bundan aslan payını tabii ki Sivas da alacak. Sivas'taki hemşehrilerimiz de sporcu kardeşlerimiz de 16 yaşını geçmemek kaydıyla destekleyeceğiz. Bu yasayı da geçirdik. Türkiye'mize hayırlı olur diyoruz.''

Merkez İlçe Başkanı Turan Topgül ise turnuvalarını katılımından dolayı Yerlikaya'ya teşekkür etti. Topgül, turnuvada birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ve uyum ortamını sağladıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*