AKP'li yetkililer: "Yeni parti için hazırlıklar başladı"

AKP'li yetkililer:
  • Giriş : 18.05.2008 / 23:57:00
  • Güncelleme : 18.05.2008 / 23:46:06

Reuters, AKP'li bir bakan ve partinin üst düzey yetkililerinden bir isimle yapılan röportajı "özel haber" koduyla yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP'nin adı açıklanmayan bu iki kurmayı, Temmuz ayında Anayasa Mahkemesi'nden kapatma kararı çıkmasını, Erdoğan'ın da siyasi yasaklı duruma düşmesini tahmin ettiklerini açıkladı.

YASAK GELİRSE SEÇİME GİDİLİR
Bu durumda "yeni bir parti kuracaklarını", şimdiden hazırlıklara başladıklarını ifade eden AKP'li yetkili, mahkemenin aleyhlerinde karar vermesi durumunda, değerlendirdikleri alternatifleri şöyle sıraladı: Eğer Erdoğan ve yüksek sayıda milletvekiline siyasi yasak gelirse o zaman en yüksek olasılık yeni bir genel seçim yapılması olacak.

BAĞIMSIZ OLARAK MECLİS'E
Bu durumda Erdoğan ve AKP'li vekiller bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere girecek ardından yeni bir isimle yeni bir parti kuracak.

EN BÜYÜK ENDİŞE: GÜÇLÜ BİR 2 NUMARAMIZ YOK...
Bir üst düzey AKP'li, Erdoğan dışında seçenek görmemelerini ise şöyle yorumladı: "Eğer Erdoğan yeni partinin lideri olamazsa tehlikede oluruz çünkü güçlü bir 2 numaramız yok."

KADERİMİZ 11 YARGICIN ELİNDE
Bir diğer AKP'li yetkili ise, "Türkiye'nin geleceği konusunda çok endişeliyim. Ancak kaderimiz 11 yargıcın elinde ve elimizden sadece sadece onların ne karar vereceği konusunda tahmin yürütmek geliyor. Parti içinde hava çok karanlık" diye konuştu.

Bir bakan da, "AKP kapatılacak. Erdoğan'a ve bazı diğer üyelere de siyasi yasak getirilecek. Bu görüş kabinedeki birçok üye tarafından da paylaşılıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious