AKP'liler Zübeyde hanımı anmaya gelmedi

AKP'liler Zübeyde hanımı anmaya gelmedi.12614
  • Giriş : 11.05.2008 / 14:00:00

İZMİR'de Anneler Günü'nde etkinliklerinde ilk olarak Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, mezarı başında törenle andı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karşıyaka Belediyesi ile Türk Anneler Derneği tarafından düzenlenen törende AKP Karşıyaka İlçe Başkanı Mikail Bilici tarafından gönderilen çelenk, hiçbir partili katılmadığı için anıt mezara konulamadı.

Törene katılanlardan bazıları, mezardan ayrılmadan önce çelengi musalla taşına yatırarak, “AKP öldü, Allah rahmet eylesin” sözleriyle ve alkışlarla iktidar partisini protesto etti. AKP İlçe Başkanı Bilici, kendilerine tören programının bildirilmediğini ileri sürerek, “Belediye CHP'ye hizmet veriyor” dedi.

Bazı İzmirliler, sabahın erken saatlerinde kendi annelerinden önce soluğu Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri başında aldı. Karşıyaka Belediyesi ile Türk Anneler Derneği tarafından düzenlenen törene İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın eşi Berrin Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tufan Eker, Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Arslan, Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan, Türk Anneler Derneği Karşıyaka ilçe yöneticileri, kadın dernekleri temsilcileri, CHP, MHP, DSP ve GP'nin ilçe yöneticileri, öğrenciler, izciler ve vatandaşlar katıldı. Hacı Osman Paşa Camii'nin avlusunda bulunan Zübeyde Hanım'ın kabri başında gerçekleşen törende saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelenk sunmaları için siyasi partiler anons edildi. İlk anons edilen iktidar partisi AKP'nin çelengi, çiçekçi tarafından tören alanına getirilmesine rağmen hiçbir AKP'li yöneticinin törene katılmaması nedeniyle anıt mezara konulmadı. Sırayla, CHP, MHP, DSP ve GP'nin çelenk sunuldu. Ardından sivil toplum kuruluşları da çelenklerini bırakarak, mezarı selamladı. Protokol konuşmaları sırasında 6 yaşındaki Eylül Yaş da 80 yaşındaki Nermin Kardaş da ‘Annelerin annesi’ ünvanına sahip olan Zübeyde Hanım'ın mezarına bir buket çiçek bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious