AKP'lilere Kazlıçeşme dar geldi

  • Giriş : 22.03.2009 / 15:39:00
  • Güncelleme : 22.03.2009 / 18:57:05

AK Parti'nin İstanbul Kazlıçeşme'de düzenlediği mitingde izdiham yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, partisince Kazlıçeşme Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasına, İstanbul'un 39 ilçesindeki bütün vatandaşlarını selamladığını ifade ederek başladı.

Vatandaşlarının İstanbul'a yürekten bağlı olduğunu, şehrin her köşesine gönül verdiğini çok iyi bildiğini anlatan Erdoğan, ''İstanbul ile aramızdaki bu büyük sevdayı dile getirmeye kelimeler yetmez'' diye konuştu.

Vatandaşların gösterdiği cefaya ve sadakate teşekkür eden Erdoğan, İstanbul'un Türkiye'nin özeti olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Şu anda Sivas, Kastamonu, Trabzon, Rize, Artvin, Elazığ, Sinop, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Mardin, Erzurum, Erzincan, Adana, Antalya, İzmir, Sakarya burada... Doğu da batı da burada, bu meydanda... İstanbul'da bütün yürekler bir ve beraberdir. Burada Eyüp Sultan'ın yattığı ebedi kabir, Fatih'in tutuşturduğu meşale yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Gazi Mustafa Kemal'in yürüttüğü kurtuluş mücadelesinin ruhu buraya yansıyor. Bütün medeniyetlerin mirası burada. Aziz milletimizin bin yıllık mührüyle mühürlenmiş, koruma altına alınmıştır. Burada bütün farklılıklar birlik içinde erimiştir.''

Sevda ile Anadolu'nun yollarına düşmeyi İstanbul'un öğrettiğini kaydeden Erdoğan, AK Parti'nin hizmet siyasetinin temellerinin İstanbul'da atıldığını, kuşatıcı, kucaklayıcı birlik siyasetinin temel felsefesinin de İstanbul'da yoğurulduğunu, AK Parti'nin demokratik açılımları esas alan değişimci anlayışının İstanbul'da şekillendiğini anlattı.

Erdoğan, İstanbul'da yanan bu meşalenin tüm Türkiye'de destek bulduğunu ifade ederek, İstanbul için hiçbir zaman yaptıklarıyla yetinmediklerini ve yetinmeyeceklerini, daima ileri hedeflere koştuklarını söyledi. Erdoğan, ''Bu can, bu bedende olduğu müddetçe bu sevdamız dinmeyecektir'' dedi.

-İSTANBUL'UN BÜYÜKLÜĞÜ-

Şimdi Türkiye'nin yeni bir koşuya hazırlandığını, yeni bir koşunun start noktasında bulunduğunu belirten Erdoğan, AK Parti'nin 29 Mart seçimleri arifesinde gelecek için heyecan yüklü ve coşku dolu olduğunu kaydetti.

O gün millet iradesinin yeniden tecelli edeceğini, demokrasinin halkın tercihleri doğrultusunda çok daha güçleneceğini dile getiren Erdoğan, ''Biliyorum ki İstanbul yine büyüklüğünü konuşturacak, yine Türkiye'nin numunesi olma özelliğini sergileyecek, AK Parti ile yola devam diyecektir'' diye konuştu.

''Şimdi en gür seda ile seslenmeye hazır mıyız?'' diye soran Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Az önce birileri Çağlayan'daydı. Aman yarabbi, ne palavralar. Nasrettin Hoca'ya bir palavracı gelmiş. Palavracı demiş ki 'Ben 40 arşın, 60 arşın atlarım'. Tabii böyle deyince Nasrettin Hoca da 'Atla oğlum' demiş. Bunun üzerine palavracı cevap vermiş. 'Halep'deyken atlardım' demiş. Hemen Nasrettin Hoca 'Halep oradaysa arşın buradır' demiş. Şimdi ben de diyorum ki sayın Baykal, senin Halep'in Çağlayan ise arşın burası, Zeytinburnu. Eğer metrekare ölçüp biçmesini bilmiyorsan burada öğreniver. Çağlayan Meydanı ne kadar, Zeytinburnu Kazlıçeşme ne kadar? Bunu da sana kılavuzların söylesinler.''

İstanbullu'ya küçük düşünmenin yakışmayacağını, İstanbul'un tarih boyunca hep büyük düşündüğünü anlatan Erdoğan, 29 Martta da İstanbul'un tüm ilçelerinin büyük düşüneceğini ve ''yola devam'' diyeceğini, buna inandığını kaydetti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın idealinde hiçbir zaman bu ülkede iktidar olmak bulunmadığını ifade ederek, ''Çünkü halk onu ebedi muhalefet ilan etti'' dedi.

Erdoğan, partisinin Kazlıçeşme Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, İstanbullu'nun AK Parti'den aldığı hizmetleri bildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Neler anlatıyor neler... Kalkmış başkalarının yaptıklarını kendine mal ediyor. Diyorlar ki Sayın Baykal sen ne yaptın? Sen onu söyle. Senin bir dikili taşın var mı söyle? Sen Enerji Bakanlığı yaptın bu ülkede, akaryakıt istasyonlarında milleti kuyruğa mahkum ettin. Benim çiftçim mazot bulamadı. Otomobillere benzin bulamadı. Evlerimize gazyağı alamadık. Sen Maliye Bakanlığı yaptın. Bizi deliksiz kuruşa mahkum ettin. Rakamları da maalesef doğru söylemiyor. Rakamlarda da ciddi manada saptırmalar var. Doğru konuşmuyor. Resmi rakamlar ortada, her şey ortada. Ama tabii bu ara biraz da iyice kimyası bozulmuş durumda.''

Baykal'ın devletin valilerine, yargıya, maliyeye, bürokratlarına, teknokratlarına sataştığını, ''Devletin bürokrasisinin hepsi AK Parti'li'' dediğini belirten Başbakan Erdoğan, Baykal'ın ''AKP ile gelen APS ile gider'' sözünü eleştirdi.

Erdoğan, ''Ayıptır ayıp. Bu ülkede APS ile ancak gitse gitse mektup gider. Devletin resmi kademelerindeki atamaların nasıl yapıldığı bellidir. Ama unuttun galiba, kimya bozuldu çünkü'' diye konuştu.

''Deniz Baykal'ın idealinde hiçbir zaman bu ülkede iktidar olmak bulunmadı. Çünkü halk onu ebedi muhalefet ilan etti'' diyen Erdoğan, ''Şimdi yalvarıyor 'Anneciğim ne olur bir gün bana bir iktidar'. Bu millet vermeyecek sana iktidar. Çünkü dürüst davranmıyorsun'' dedi.

-''CHP ZİHNİYETİNİN MANTIĞI BU''-

CHP Lideri Baykal'ın 220 milyar dolar borçla ecdadın neler yaptığını anlattığını söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sadece borçla değil. Bunun için de borç da vardır, sabit gelir de vardır. Bu işi öğren. Ekonomiyi öğren. Bak 'Borç yiğidin kamçısıdır'. Şu anda Türkiye'nin devlet olarak kamu net borç stoğu 142 milyar dolardır. Dürüst ol, dürüst. Özel sektörün borcunu niçin gelip de devlete yıkıyorsun? 142 milyar dolar, çıkıyor diyor ki 500 milyar dolar. Ayıptır, ayıp. Bunları öğren, dürüst ol. Ama dürüst değil. Hep yanlış. Çünkü kılavuzu farklı. Biliyorsunuz, kılavuzu karga olanın durumu bu. Değiştir bu kılavuzu değiştir. Sana da yazık oluyor. Üzülüyorum. Yaşın 70 olmuş. Yazıktır, bu hep böyle mi gidecek?''

Deniz Baykal'dan kendi eserlerini anlatmasını isteyen Erdoğan, kendisinin bu ülkeye kazandırdıklarıyla konuştuğunu kaydetti.

Türkiye'nin 230 milyar dolar olan gayrısafi yurtiçi hasılasını 750 milyar dolara çıkaran bir başbakan olarak konuştuğunu belirten Erdoğan, Baykal'a yönelik ''Sen neyle konuşuyorsun onu söyle'' diye seslendi.

Baykal'ın gerçekleri saptırdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, devlet olarak fabrika yaptırmayı bıraktıklarını, artık fabrikaları girişimcilerin yaptığını söyledi.

Devletin fabrikalarının iflas ettiğini, zararlarını da vatandaşın ödediğini anlatan Erdoğan, ''Bunların mantığı bu. CHP zihniyetinin mantığı bu. O devletçi mantık maalesef hep zarar, zarar, zarar... Zararın bedeli de millete'' diye konuştu.

Geçmiş iktidarların karşılıksız para bastığını, bunun vatandaşın cebindeki parayı çalma anlamına geldiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye'de 6,5 yıldır karşılıksız para basılmadığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, tarih kadar büyük düşündüklerini, İstanbul için, Türkiye için, 81 vilayet için büyük düşündüklerini belirterek, mitinge katılanlara bundan önce katıldığı 54 ilin selamını getirdiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*