AKPM 22 Temmuz'a vize verdi

AKPM 22 Temmuz'a vize verdi.9219
  • Giriş : 10.09.2007 / 21:42:00

AKPM 22 Temmuz genel seçimleri hakkında hazırladığı gözlem raporunda, seçimlerin büyük ölçüde Avrupa standartlarına uyumlu gerçekleştiğini bildirdi. Raporda eleştiri de var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NTV’nin ulaştığı raporda, seçimlerin, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerine ve hür seçimler konusunda Avrupa normlarına uygun biçimde gerçekleştiği not ediliyor. Bu durumun Türkiye’de uzun süredir varolan demokratik seçim geleneğinden kaynaklandığının ifade edildiği raporda, yoğun katılım oranının da demokratik sürece olan güvenin göstergesi olduğu belirtiliyor.

Raporda, AKPM gözlemci heyetinin, seçimlerin yüzde 95 oranında “çok iyi” ya da “iyi” geçtiği sonucuna vardığı, yüzde 4’ünde ise seçim bürosu komisyonunun iyi hazırlanmamış olması nedeniyle “kötü” geçtiği vurgulanıyor.

Raporda, buna karşılık, TBMM’de “gerçek anlamda bir temsiliyet” sağlanabilmesi için yüzde 10’luk seçim barajının aşağı çekilebileceği ve Ankara’nın bu konuda Avrupa’nın referans kurumu olan Venedik Komisyonu’yla işbirliği yapabileceği not ediliyor.

Rapor, Yüksek seçim Kurulu’nun (YSK) yasaları çok titiz ve katı biçimde uygulaması nedeniyle etnik grupların zorluklar yaşaması ve adayların listelere yazılım sürecinde sorunlar çıkmasını gerekçe göstererek, YSK kararlarına yargı önünde itiraz olasığının gündeme getirilmesini istiyor.

Raporda, bölgesel ve azınlık dillerinde seçim kampanyası yürütebilme ve okuma yazma bilmeyen ve “ulusal azınlıklara mensup” kişilerin zorluk yaşamaması için “okunabilir” seçim pusulaları hazırlanmasının düşünülmesi de öneriliyor.

Türkiye’nin de üyesi olduğu AKPM’ye mensup 31 kişilik bir heyet 22 Temmuz seçimlerini Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas, Konya, Trabzon ve Van kentlerinde 192 değişik seçim bürosunu denetleyerek gözlemlemişti.

AKPM tarafından hazırlanan seçim denetim raporunun, Avrupa Parlamentosu’nun Ekim ayında oylayacağı Türkiye kararına ve AB Komisyonu’nun Kasım ayı başında açıklayacağı ilerleme raporuna da yansıması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious