AKPM AK Parti'ye açılan davaya karşı bildiri hazırlıyor

AKPM AK Parti'ye açılan davaya karşı bildiri hazırlıyor.21812
  • Giriş : 17.04.2008 / 00:11:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 23:57:20

AKPM Türkiye'de açılmış bir parti kapatma davasıyla ilgili olarak ilk kez bir bildiri kaleme alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bildiri yayımlanması talebinin Parlamenterler Meclisi'nin AK Parti'li üyelerinden geldiği haberleri ise Ankara'da tartışmaya sebep oldu.

AKPM Başkanı Luiz Maria De Puig, söz konusu bildiriyle ilgili olarak, bu bildiriyi yayımlama konusunda kendilerine başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Talebin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki Türk heyetinden geldiğini belirten AKPM Başkanı De Puig, "Hatta heyete göre, Türk Parlamentosu Başkanı bizi resmi olarak Ankara'ya davet edecek. Çünkü, sadece bir siyasi partiyle ikili bir konu olsa kabul etmezdik. Başka durumlarda da siyasi partilere karşı kapatma davaları açılmış ama o durumlarda bizden böyle bir eylemde bulunmamız istenmedi" şeklinde konuştu.

De Puig, bildiriyle ilgili talebe muhalefet partisi temsilcilerinin de destek verip vermediği konusunda ise Türk heyetinden bir temsilciyle konuştuğunu fakat, tüm partilerin hemfikir olup olmadıkları konusunda bir soru sormadığını söyledi.

Kendisine sunulan öneriyi Başkanlık Divanı'ndaki meslektaşlarına sorduğunu ifade eden De Puig, bir girişim başlattıklarını ve 2-3 gün içinde tüm Parlamenterler Meclisi'ni temsil edecek bir bildiriyi yayımlayacaklarını açıkladı.

Ancak AKPM'deki Türk heyetin CHP'li üyesi Birgen Keleş söz konusu talepten haberdar olmadıklarını açıkladı. Keleş, heyetin AKP'li üyelerini kendi başlarına hareket etmekle suçladı.

Heyetin Başkanı AKP milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ise kendilerinin de bir talepte bulunmadığını, kapatma davası hakkında bildiri yayınlama ve Ankara'ya heyet gönderme kararlarının tümüyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin kendi inisiyatifiyle alındığını savundu.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise, bunun Türk yargısına bir müdahale olacağını belirterek, "bu girişimin yanlış olacağını arkadaşlarımız yetkililere ilettiler" dedi.

AKPM'deki Türk heyeti, 8 AKP'li, 2 CHP'li ve 2 de MHP'li olmak üzere 12 kişiden oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious