AKPM Başkanı, muhalefetin eleştirilerini yanıtladı

AKPM Başkanı, muhalefetin eleştirilerini yanıtladı.21812
  • Giriş : 03.07.2008 / 15:01:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Başkanı AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, muhalefetin ‘Türkiye’yi şikayet ediyorlar’ eleştirilerine yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çavuşoğlu, “son derece yakışıksız ve seviyesiz bu tartışmaların içinde olmak istemiyoruz. Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, AKPM’nin AKP’li üyeleri ile birlikte Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKPM’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği oturumlar ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Oturumların Türkiye açısından çok yoğun geçtiğini ve başarılı çalışmalar yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, “Bizi ilgilendiren çalışmalar arasında, ‘Türkiye ile ilgili oturum', 'Avrupa'da Demokrasi Durumu Raporu', 'İsveç Dışişleri Bakanı ile yapılan yemekli toplantı', 'Bozcaada ve Gökçeada raporu' sayılabilir” dedi. Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın da AKPM'nin sonbahar toplantılarına konuşmacı olarak davet edildiğini bildirdi.

AKPM'ye üye olan 47 ülkenin, “Demokrasi, Hukukun Üstünlüğü ve İnsan Hakları” konusunda yükümlülüklerini kabul ve taahhüt ettiğini anlatan Mevlüt Çavuşoğlu, kendilerinin de bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Türkiye konusundaki oturumun, kendilerinin isteği üzerine yapıldığı konusundaki iddiaların doğru olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Avrupa'da Demokrasi Durumu raporu konusunda ise yoğun girişimlerimiz oldu. Bu konuda 4 değişiklik önergesi vererek, Türkiye'nin, daha az demokrasi ile yönetilen ülkeler arasında yer almasını engelledik. Gökçeada ve Bozcaada raporu üzerindeki değişiklik önergelerimiz ise kabul edilerek, rapor daha dengeli bir hale getirildi” dedi. Çavuşoğlu, AKPM'deki girişimleri sonucu, Ahıska Türkleri ile Batı Trakya Türklerinin sorunları konusunda rapor hazırlanması kararı alındığını da söyledi.

Çavuşoğlu, muhalefetin AKP’li milletvekillerine yönelik ‘Türkiye’yi şikayet ediyorlar’ şeklindeki eleştirilerine de yanıt vererek “Bunlar son derece yakışıksız. Biri uçakta lokum dağıttılar diyor diğeri milletvekillerini maça götürdüler diyor. Birçok Avrupalı parlamenteri Basel’e götürdük. Forma giydirdik, Türkiye diye tezahürat ettiler. Bunda gocunacak ne var. Bu parlamenterlerin Türkiye ilgisini gösterir. Seviyesiz, düzeysiz tartışmalar içinde olmak istemiyoruz. AKP milletvekilleri olarak Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz” dedi. Çavuşoğlu, Ergenekon Soruşturması kapsamında yaşanan gözaltıların Avrupa’daki yankılarının sorulması üzerine de “Biz strasbourg’dayken bu operasyon henüz olmadığı için yankıları konusunda bilgimiz yok” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious