AKPM genel kurul çalışmaları başlıyor

AKPM genel kurul çalışmaları başlıyor.21812
  • Giriş : 22.06.2008 / 16:04:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) yaz dönemi genel kurul çalışmaları yarın Strasbourg'da başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genel kurul toplantıları sırasında acil oturum gündeminde "Türkiye'de demokratik kurumların işleyişi" konusunda 26 Haziran Perşembe günü özel bir oturum düzenlenecek.

AKPM'deki siyasi gruplar ve başkanın oluşturduğu başkanlık divanının 29 Mayısta İsveç'te yaptığı toplantıda, Türkiye konusunda özel bir oturum düzenlenmesi görüşü benimsenmişti.

Yarın genel kurulun açılışında, bu öneri şeklen bir kez daha oylamaya sunulacak. Genel kurulun da tartışmanın yapılması ve Türkiye'de özellikle Anayasa Mahkemesi'nde görülen kapatma davasına ilişkin bir tavsiye karar tasarısı hazırlanmasına onay vermesi bekleniyor.

AKPM'nin ilkbahar toplantıları sırasında imzaya açılan ve dört siyasi grup başkanının imzaladığı bir bildiride, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kapatma davasında vereceği kararın, Avrupa Konseyi ve Venedik Komisyonu ilkelerine uygun olması temennisinde bulunulmuştu.

AKPM genel kurulunun cuma günü yapacağı oturumda ise Türkiye'ye, Bozcaada ve Gökçeada'da yaşayan Rum azınlığa karşı "olumlu tutum" sergilemesi çağrısında bulunan bir rapor ve buna bağlı tavsiye karar tasarısı tartışılarak oylanacak.

Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi tarafından kabul edilen rapor taslağında, "bugüne kadar Türkiye tarafından yapılan olumlu jestlerin memnunlukla karşılandığı" ifade edilirken, "Rumların eğitim ve toprak konularındaki sorunlarına daha fazla ilgi gösterilmesi ve bu adalarda zarar gören doğal ve kültürel mirasın tamir edilmesi" çağrısında bulunuluyor.

"Adalardaki nüfusun, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerde ortaya çıkan krizlerden uzun süre çok fazla acı çektiği" ifade edilen tasarıda, "Türkiye'nini atacağı olumlu adım, Türkiye'nin modası geçmiş milliyetçiliği aşma ve Avrupa'nın iyi komşuluk değerlerine gösterdiği saygı açısından da iyi bir örnek olacağı" dile getiriliyor.

Tasarıda, adaların iki kültürlü karakterinin korunmasının, Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliği için de model olacağı görüşü ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious