AKPM heyeti DTP ile görüştü

AKPM heyeti DTP ile görüştü .11481
  • Giriş : 21.07.2007 / 13:49:00

Seçimleri izlemek üzere Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyeti, DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş ve parti yöneticisi Selma Irmak ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seçime Doğru

Demirtaş ve Irmak, Ankara Swissotel'de bir saatten fazla süren görüşmeden sonra yaptıkları açıklamada, heyete, ''Kürtçe propaganda yasağı ve seçim çalışmaları sürecince gözlemedikleri hak ihlallerine ilişkin 10 sayfalık bir dosya sunduklarını" bildirdi. Demirtaş, bir gazetecinin ''Leyla Zana'nın (Türkiye'nin eyaletlere bölünmesi) yönündeki açıklamasıyla ilgili görüşünüz nedir?'' şeklindeki sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Bir öneri, görüş. Türkiye'de başkanlık sistemi nasıl zaman zaman öneri olarak sunuluyor ve tartışılıyorsa bu da tartışılabilecek, değerlendirilebilecek bir görüş. Bunun hemen tehlikeli bir düşünce, provokasyon olarak sayılması hele hele yargıya konu edilmesi zorlayıcı, anlaşılması zor bir durumdur. Düşüncelerin demokratik olarak ifade edilmesine daha tahammüllü olunmasını arzu ediyoruz.'' Irmak da hak ihlallerinin bugünden itibaren son bulması ve seçimlerin demokratik bir biçimde geçmesi umudunu taşıdıklarını söyledi.

VAN DEN BRANDE

AKPM heyeti başkanı Belçikalı parlamenter Luc Van den Brande de, görüşmenin sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Türk yetkililerin daveti üzerine, seçimlerin gözlemlenmesi çerçevesinde geldiklerini, amaçlarının "yargılama" olmadığını belirti. Türkiye gibi büyük bir ülkenin seçimini yalnızca başkentten izlemenin doğru olmayacağına inandıklarını ifade eden Van den Brande, heyet üyelerinin bir kısmının dün Türkiye'nin 9 farklı bölgesine giderek çalışmalarını orada sürdürdüğünü söyledi. Heyet üyelerinin pazartesi Ankara'da yeniden bir araya geleceğini belirten Van den Brande, yapacakları genel değerlendirme toplantısının ardından aynı gün 11.30'da basın toplantısı düzenleyeceklerini kaydetti. Parlamentonun tüm demokrasilerde seçmenleri temsil eden bir kurum olduğunu belirten Van den Brande, Türkiye'deki yüzde onluk seçim barajının kaldırılması gerektiğine işaret ederek, halkın yüzde 45'inin TBMM'de temsil edilememesinin doğru olmayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious