AKPM kürtaj yasağına karşı

AKPM kürtaj yasağına karşı.21812
  • Giriş : 16.04.2008 / 22:08:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), kürtaj yasağının bütün üye ülkeleri kapsayacak şekilde kaldırılmasını öngören bir raporu bugün kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oylamada, 102 "evet", 69 "hayır" oyu çıktı. Kabul edilen rapor ve buna bağlı tavsiye kararında, Avrupa Konseyi'ne üye Malta, İrlanda, Polonya, Andora, Monako'da isteğe bağlı kürtajın hala yasak olduğu hatırlatıldı.

"Kürtajdan mümkün olduğu kadar kaçınılması ve aile planlaması gerekçesiyle kullanılmaması gerektiği" ifade edilen kararda, "bununla birlikte, kürtajın tamamen yasaklayan ülkelerinden bu uygulamadan da vazgeçmeleri" istendi.

Kabul edilen kararda, bu ülkelerdeki kürtaj yasağının, insan sağlığını tehlikeye atacak yasadışı kürtaj uygulamalarına yolaçtığı uyarısında bulunuldu.

Avrupa'da, Portekiz, Lüksemburg ve Kıbrıs Rum kesiminde kürtaja sınırlamalar uygulanırken, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve İspanya'daki son seçimlerde kürtaj hakkına sınırlama getirilmesi yoğun tartışmalara yolaçmıştı.

Süre sınırı konusunda farklı uygulamalar olmakla birlikte Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda kürtaj serbest.

Üye ülkelerin çoğunluğunda, 12 haftaya kadar, kadınlar özgürce kürtaj talep etme hakkına sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious