AKPM'den Avrupa ülkelerine İslam çağrısı

AKPM'den Avrupa ülkelerine İslam çağrısı.19173
  • Giriş : 15.04.2008 / 23:23:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Avrupa'daki Müslüman topluluklarla kökten dincilerin birbirine karıştırılmaması için hükümetlerin gerekli önlemleri almasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKPM Genel Kurulu, Portekizli parlamenter Joao Bosco Mota Amaral tarafından hazırlanan, "Aşırı uçlar karşısında, Avrupa'daki Müslüman topluluklar" konulu rapor ve buna bağlı tavsiye karar tasarısını bugün tartışarak oyladı.

"İslam'ın Avrupa'da ikinci büyük din olduğu" hatırlatılan raporda, Avrupa'da milyonlarca kişinin barışçıl bir biçimde ibadetini yerine getirdiği, İslam ile insan haklarına ve demokratik değerlere ters düşen aşırı uçlar arasında kesin bir çizgi çekilmesi gerektiği belirtildi.

Raporda, Avrupa'da hükümetlerin aşırı uçların suiistimallerinin önüne geçebilmek için, ayrımcılık ve İslam karşıtlığı gibi konularda daha etkin bir mücadele içine girmeleri istendi ve göçmenlerin siyasi ve diğer konulardaki entegrasyonuna büyük önem vermeleri çağrısında bulunuldu.

Avrupa'da hükümetlerin Müslüman topluluklarıyla, radikalleşmenin önüne geçebilmek için yakın işbirliği yapmaları istenen raporda, İslam dini temsilcilerinin de İslam dini ile Avrupa değerlerinin bağdaştığını göstermeleri istendi.

Raporda, hükümetlerden, "Ortadoğu'da izledikleri politikanın ülkelerinde radikalizmi artırıp artırmadığı sorusunu kendilerine açıkça sormaları" tavsiye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious