AKP'nin çiftçilere jesti, jet hızıyla geçti

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

TBMM Tarım Komisyonu Başkanı ve AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişci’nin yasa teklifi, Tarım Komisyonu’nda görüşülerek jet hızıyla benimsendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKP, çiftçilerin grup kefaletinden doğan mağduriyeti ortadan kaldırarak sicil affı getiren ve çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatileri’ne olan boçlarını Hazine’nin üstlenmesini içeren teklif komisyonda benimsendi. Söz konusu yasa teklifi dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu, ardından du bugün komisyona indirildi. TBMM Tarım Komisyonu Başkanı ve AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişci’nin yasa teklifi, Tarım Komisyonu’nda görüşülerek jet hızıyla benimsendi. Teklif, önümüzdeki günlerde Plan Bütçe Komisyonu’nda da ele alınacak. Teklif, kefalet sorumluluğu sona erecek borçlularla aynı senetlerde yer alan ve kendi borcunu ödeyemeyecek duruma düşmüş olan kişiler için, bu alacakların tahsilinin hazine tarafından karşılanmasını öngörüyor.
TBMM Tarım Komisyonu, Adana Milletvekili Vahit Kirişci Başkanlığı’nda toplandı. Komisyon, “T.C Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Kullandırılan Grup Kredilerinden Doğan Kefaletin Sona Erdirilmesi Hakkındaki" yasa teklifini görüştü.
Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatileri’ne olan boçlarını Hazine’nin üstlenmesini içeren teklif, Meclis Tarım Komisyonu’nda kabul edildi. Hazine, Maliye ve Ziraat Bankası teklife karşı çıkarken, miletvekilleri, çiftçilerin sorunlarına çare bulmak istediklerine dikkat çekti.
Ziraat odalarının dışlandığı eleştirisini getiren CHP’li milletvekillerine yanıt veren Kirişçi, “Pek çok konuda belge alma zorunluluğu var. Çiftçinin rahatlamasını istiyoruz. Bürokrasiyi ortadan kaldırmak istiyoruz. amacımız odaları dışlamak değil" dedi.

KAYNAK YOK
Görüşmeler sırasında, Hazine KİT Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Yıldız Saylan, yasal faizi ile 196 milyon YTL’ye varan borcun Hazine tarafından ödenemeyeceğini savundu. “bütçemizde böyle bir kaynak yok" derken, borçların Ziraat Bankası ve Tarım Kooperatifleri tarafından üstlenilmesini önerdi.

BÜROKRATLARA: DERSİNİZİ ÇALIŞMAMIŞSINIZ
Maliye Bakanlığı Temsilcisi Avukat Ayla Dadılı ise “Taraf olmadığımız alacağın takibini neden biz yapmak zorunda kalalım" eleştirisini getirirken, Ziraat Bankasının görüşü ise teklifin, yeni borçları özendirebileceği yönünde oldu. Bu görüşlere tepki gösteren Komisyon Başkanı Kirişçi, bürokratlara “dersinizi çalışmamışsınız" diyerek tepki gösterdi,

İHTİLAL TARTIŞMASI
AKP Konya Milletvekili Özkan Öksüz, konuşmasında CHP’li üyelere "ihtilallerin müsebbibi sizsiniz" deyince komisyonda gerilim yaşandı.
CHP’li Fahrettin Üstün, “Önce siz niye söz aldınız ki. İhtilallerden en büyük yarayı CHP aldı. Demokrasi size de lazım. CHP Türkiye’de demokrasi gelişsin diye kendi iktidarını bırakıp seçime gitmiştir" dedi.

TEKLİF NELER GETİRİYOR
Teklif, borçluların, kendilerine ait borçlarının ödenmesinde banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri mevzuatındaki lehte hükümlerden yararlanmalarını amaçlıyor. Düzenleme ile sözleşmedeki diğer borçlulara olan kefalet sorumluluğunun kaldırılması öngörülüyor. Bu kanun kapsamındaki borçluların asalet ve kefaletten kaynaklanan borçları nedeni ile aleyhlerine başlatılan dava ve takipler ile mahkumiyet kararları kaldırılıyor.
Teklife göre, kefalet sorumluluğu sona erecek borçlularla aynı senetlerde yer alan ve kendi borcunu ödeyemeyecek duruma düşmüş olan kişiler hakkında, bu alacakların tahsili için haklarında yasal takipler sürdürülmeye devam edecek ancak yasal takip sonuçlanıp, alacağın tahsilinin sağlanmadığı durumunda ise Hazine devreye girecek.
Taklifte, devletin sosyal sorumluluğu gereği, borçluların borçlarının hazine tarafından karşılanması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious