AKP'nin Fas'ta yüzde 47 kopyası

AKP'nin Fas'ta yüzde 47 kopyası .7245
  • Giriş : 28.08.2007 / 11:15:00

Herşeyleri kopya. Parti amblemi gazyağı. İsmi de aynı.. Sloganlar da aynı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’deki genel seçimleri yüzde 47’lik oy oranı ile kazanan AK Parti, bölge ülkelerine model oldu. Fas’ın parti ambleminde ‘gaz lambası’ logosu bulunan AKP’si de yüzde 47 ile 7 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde iktidara koşuyor

Fas’ta, Başbakan Erdoğan’ı kendine örnek aldığını söyleyen ve parti adını bile birebir kopyalayan İslami kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ‘Takım elbiseli İslamcı’ olarak adlandırılan lideri Saadettin Osmani’nin, 7 Eylül’deki seçimlerde tek başına iktidara gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

2002 seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi genel seçimlerde üçüncü parti olmuş ve 325 sandalyeli parlamentoya sadece 42 üye sokabilmişti. Bu seçimden 1’inci parti olarak çıkan Sosyalist Birlik Partisi 50 sandalye, 2’nci parti olan İstiklal Ulusal Partisi ise 48 sandalyeye sahip olmuştu. Önümüzdeki hafta ülkedeki 15.5 milyon seçmen sandık başına giderek ülkenin siyasi kaderini belirleyecek. Seçimde 30’u aşkın parti yarışacak.

2002 yılına kadar şeriatçı söylemleri ile dikkat çeken parti, son yıllarda büyük bir atağa geçerek hem söylemlerini yumuşattı hem de seçim kampanyalarını genişletti.

GIDA DAĞITTILAR

Parti gönüllüleri, ülkedeki fakir kesime gıda yardımları yaparken, bir yandan da broşürler dağıtıyor. Fas’taki laik partilerin ve Kral Muhammed’in kuşkuyla baktığı parti ABD destekli olmakla eleştiriliyor. Ülkeye şeriat getirmeyeceklerini ve hedeflerinin AB’ye girmek olduğunu söyleyen parti lideri Osmani, ülkenin dört bir yanında dev mitingler düzenliyor. AKP, şeriat söylemlerini yumuşatınca her kesimden seçmeni yanına çekmeyi başarmıştı. Ancak laik partilere göre, AKP’liler, ılımlı kimliğe bürünmüş şeriatçılar.

MODELİ ERDOĞAN

Türkiye'deki AKP’nin İslami referansları olan bir partinin politikaya gireceğinin ve olağanüstü bir sonuç elde edebileceğinin kanıtı olduğunu belirten AKP Lideri Osmani, “Onlarla çok iyi ilişkiler içindeyiz ve görüş alışverişinde bulunuyoruz. Ancak biz onlardan daha İslamcıyız ve biz laik bir ülke değiliz” demişti. Osmani, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, “Ne Suudi rejimi, ne de Mısır’ın Müslüman Kardeşleri, kendime, Türkiye’deki AKP’yi ve Erdoğan’ı örnek aldım” demişti.

Vaatleri AK Parti ile benziyor

Amacımız ülkemizi AB’ye üye yapmak

İslamcı bir parti değiliz

Şeriat kurmak gibi bir niyetimiz yok

Kadınların ellerinden haklarını almayacağız

Gizli ajandamız yok

Hıristiyan Demokratlar’a benziyoruz. Herkese eşitlik sağlayacağız

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious