AKP'nin gözü yerel seçimlerde! Hedef CHP'nin kaleleri

  • Giriş : 25.07.2007 / 09:46:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:51:54

Seçimden zaferle çıkan Erdoğan, yerel seçimlerde İzmir, Diyarbakır, Trabzon gibi illeri kazanmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, partisinin merkez karar ve yönetim kurulu toplantısında, genel seçimde elde ettikleri başarının pekiştirilmesi için yerel seçimlere ilişkin çalışmaların bir an önce başlatılması talimatı verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Edinilen bilgilere göre Erdoğan, seçimden çıkan sonucun AK Parti'nin bir Türkiye partisi olduğunu gösterdiğini söyledi. Başbakan, bu görüntüyü pekiştirmek için yerel seçimler için de başarı talimatı verdi.

CHP ve DTP'nin kalelerine göz dikti

Özellikle belirli yerlerin kazanılmasını isteyen Erdoğan, “İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Tunceli gibi illerle Çankaya gibi önemli ilçelerin belediye başkanlıklarını kazanarak tam bir Türkiye partisi olduğumuzu tescil etmemiz gerek” dedi.

Erdoğan'ın seçim kampanyasını değerlendirirken de, “Pozitif siyaset izledik, karşılığığnı aldık. Negatif siyaset izleyenlerin aldığı sonuç da ortada. Seçimden sonra yaptığım konuşma çerçevesi doğrultusunda bu uzlaşmacı ve pozitif tavrı her alanda sürdüreceğiz” dediği öğrenildi.

Parti tüzüğü gereği yeni hükümeti oluşturmak konusunda MKYK'da yetki de alan Başbakan, mitingler sırasında halkın kendisine aktardığı esnaf primleri ve emekli aylıklarıyla ilgili de, yeni bütçe hazırlıkları sırasında düzenleme yapılmasını istedi.

Toplantıda cumhurbaşkanlığı konusu da gündeme geldi. MKYK üyesi Muzaffer Gülyurt'un “Halk onu istiyor. Abdullah Gül aday olsun” dediği; ancak Başbakan'ın bu konuda yorum yapmadığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Gül de cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yapılan cumhuriyet mitinglerinin Avrupa'da yarattığı tedirginliğin genel seçimden sonra ortadan kalktığını söyledi. Gül, “Avrupa'da tedirginlik yarattı; ama şimdi arayıp 'içimiz rahatladı. anladık ki Türkiye sizsiniz' diyorlar” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious