AKP'nin Güneydoğulu vekilleri konuştu

AKP'nin Güneydoğulu vekilleri konuştu.8115
  • Giriş : 22.10.2008 / 13:27:00

Yaklaşık 30 yıldır Kürtlerin hakkını savunduğunu iddia ederek ülkenin bör bölümünü kan gölüne çeviren PKK terör örgütünün Ergenekoncularla kirli derin bağlantılarının çıkması örgütü zor durumda bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti'nin Güneydoğulu vekillerine göre bu ilişkileri örtmek isteyen PKK, Ergenekon davasını gölgede bırakmak için çırpınıyor.

Ergenekon iddianamesinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın daha önce; Ergenekon kapsamında gözaltına alınan Doğu Perinçek'in yanı sıra İmralı'da da çok sayıda üst düzey Ergenekoncu komutanla görüştüğünün tespit edilmesi terör örgütüne ağır darbe vurdu. İçine düştüğü zor durumdan çıkmak ve tabanında kaybettiği itibarını kazanmak isteyen terör örgütü, Türkiye'nin yakın tarihine ışık tutacak ve asrın davası olarak görülen Ergenekon davasını gölgelemek için yeniden kargaşa çıkarmaya başladı. Ergenekon terör örgütü ile ilişkilerinin ortaya çıkmasının ardından 'devletin içindeki iktidar mücadelesi' diyerek konuyu sulandırmaya çalışan PKK yöneticileri ve onlarla aynı tabana hitap ettiğini her seferinde dile getiren DTP, davanın görüşülmeye başlamasıyla birlikte bu kez kundaklamalar, taşlı soplalı gösteriler eşliğinde sert açıklamalar yapmaya başladı. Davanın başladığı ilk gün Başbakan Erdoğan'ın gezi yaptığı Diyarbakır'da kepenk kapattıran örgüt, Güneydoğu'daki bazı illeri de adeta savaş alanına çevirdiler.

Kendilerini Kürtlerin tem temsilcisi olarak gören PKK ve DTP'ye 22 Temmuz seçimlerinde Güneydoğu'da hezimet yaşatan AK Parti'nin bölge milletvekilleri, çıkan olayların temelinde Ergenekon davasının yattığı görüşünde. Milletvekilleri, bu davanın PKK'nın daha önce ortaya çıkan derin bağlantılarını tescil edeceğini söylüyor. Güneydoğulu vekiller, örgütün eylemlerinin bir başka nedeni olarak ise 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimler taban kazanma girişimi olarak görüyor. Bölge milletvekillerine göre genel seçimde sarsılan örgüt yeni bir hezimeti göze alamadığı için yerel seçimler öncesi bölgeyi sindirerek prim yapmaya çalışıyor. Kürt kökenli milletvekilleri, örgüt sempatizanlarının, bunu yaparken Öcalan'a işkence yapıldığı iddialarını dillendirerek Başbakan Erdoğan'ın bölgeye yapacağı geziler esnasında ortalığı karıştırıyor.

AK Parti'nin Doğu ve Güneydoğulu milletvekillerinin son günlerde yaşanan gerginlikle ilgili görüşleri şöyle;

AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız: Ben, PKK yandaşlarının çıkardığı bu son olayları ve Diyarbakır'daki kepenk indirmeleri Sayın Başbakanımızın bu ile yaptığı gezisinden ziyede, görüşülmesine başlanan Ergenekon davasıyla ilgili görüyorum. Türkiye'deki karanlık işleri ve ilişkileri ortaya çıkaracak olan bu dava, terör örgütünün de iç yüzünü halka gösterecek. Yalçın Küçük ve halen Ergenekon davasından tutuklu Doğu Perinçek, Abdullah Öcalan ile defalarca görüşmüş. Bu ilişkilerden dolayı itibarlarının sarsılacağını bildikleri için feveran ediyorlar. Çünkü onlar en çok bundan korkuyorlar. Onun için bu davayı gölgede bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, yapacaklar. Zaten ellerinden bundan başka bir şey de gelmiyor. Bu aslında onların ne kadar aciz durumda olduklarını gösteriyor. Çünkü şiddet başvurulacak son çaredir. Yerel seçimlere kadar bu olayların olacağını hatta artarak süreceğini tahmin ediyoruz.

AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel: Bu olayların hem devlete, hem de PKK ve onunla aynı tabana hitap ettiğini söyleyen DTP'ye bakan yönleri var. Öncelikle ne olursa olsun devlet vatandaşın can ve mal güvenliğinin güvencede olduğu duygusunu vermeliydi. Yani meydanı PKK sempatizanlarına bırakmamalıydı. Ama özellikle can güvenliği açısından bakıldığında bunun kolay olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü yıllardır terör belasından ve şiddet ortamından canı yanan bölge halkının geçmişten gelen korkuları var. Halk hala bunu üzerinden atamamış.

PKK 1990'lı yıllarda sık sık başvurduğu kepenk kapattırma girişimlerine yeniden başladı. Çocuklara taş attırıyor güvenlik güçlerine. Bir süre sonra polisle top oynayan çocukları güvenlik araçlarının önüne sürüyor. Bu görüntüler bölgeye yakışmıyor. Bölge halkına zarar veriyor. Oysa Diyarbakır'daki bütün büyük alışveriş merkezleri açıktı. Diyarbakır'ın böyle bir yüzü var. Olayın temelinde yerel seçimlerde alacakları yenilginin korkusu var.

Siirt Milletvekili Afif Demirkıran: Yerel seçimlerde alacakları başarısızlık onları telaşlandırmış. Can kokusuyla sağa sola saldırıyorlar. Ayrıca Ergenekon davasına denk gelmesi de çok anlamlı bana göre. Daha önce, 22 Temmmuz seçimleri sürecinde Öcalan'ın İmralı'da zehirlendiğini ileri sürerek propaganda yapmışları. Şimdi ise Öcalan'a işkence yapıldığı şayiasını bahane ederek ortamı germeye çalışıyorlar. PKK sempatizanları böylece halktan destek toplayacağını düşünüyor. Diyarbakır'da özellikle ana arterlerdeki iş yerlerinin açılmasını engellemişlerdi. Buradan da PKK'nın propaganda yaptığını anlıyoruz. Bölgede görüştüğümüz kanaat önderleri, insanların içlerinden gelerek değil, can ve mal güvenliği nedeniyle evlerinden çıkmadıklarını söyledi. Bunu da anlayışla karşılamak lazım.

Kilis Milletvekili Hasan Kara: PKK çizgisinde yayın yapan Roj Tv, günler öncesinden Kandille canlı bağlantılar yaptı. Televizyona bağlananlar, vatandaşların evlerinden çıkmaması için sürekli uyarılarda bulundular. Halkı, adeta tehdit ettiler. Hatta 'evinde ölüsü olan bile varsa dışarı çıkmasın' diyerek halkı korkutmaya çalıştılar. Bazı mahallerde broşürler dağıtıldı. Bazıları yapılan bu sindirme propagandasından olumsuz etkilense de insanların çoğu evlerinden çıktı, işine gitti. Esnafın önemli bir kısmı da iş yerlerini açtı. Büyük alış veriş merkezleri açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*