AKP'nin kapatma davası ile ilgili flaş gelişme

AKP'nin kapatma davası ile ilgili flaş gelişme.17524
  • Giriş : 16.07.2008 / 18:13:00
  • Güncelleme : 16.07.2008 / 18:40:13

AK Parti'nin kapatılma davasında sona gelindi. Raportör raporunu Anayasa Mahkemesi üyelerine sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkında açılan kapatma davasında raportörün raporunu hazırladığını, raporun üyelere dağıtıldığını açıkladı.

Türkiye'nin ve dünyanın nefesini tutarak takip ettiği davada önce Başsavcı Yalçınkaya iddianame için sözlü savunma yapmıştı. Daha sonra da AK Parti adına Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Başsavcı'nın iddialarına karşı sözlü olarak savunma yapmışlardı. Bu aşamadan sonra prosedür gereği dava raportöre havale edilmişti.

İçeriği henüz netleşmeyen raporun mahkemeye sunulmasından sonra rapor mahkeme üyelerine dağıtıldı.

ŞİMDİ NELER OLACAK?

Bu sürecin ardından, rapor yüksek mahkemenin 11 üyesi tarafından incelenecek. Heyet incelemesini tamamladıktan sonra, Kılıç davanın ele alınacağı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

İŞTE KILIÇ'IN AÇIKLAMALARI

"Mahkemeyi rahat bırakın, süreci sağlıklı tamamlayalım. Raportörümüz raporunu hazırladı. Rapörtörlerimizin hazırladığı raporlar üyelerimizi bağlayıcı değil, biliyorsunuz, çalışmaları hızlandırıcı. Kendilerine raporu dağıttım. Şu an arkadaşlarımıza ulaştı. Süreç içinde arkadaşlarla konuşup, müzakerelere geçeceğiz. Özellikle rica ediyorum, "Rapor nasıldı?" şeklinde sorulardan uzak duralım, mahkemeyi rahat bırakın, süreci sağlıklı tamamlayalım"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*