AKP'nin oyları neden yükseliyor?

AKP'nin oyları neden yükseliyor? .10185
  • Giriş : 21.01.2008 / 02:24:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 00:14:09

AK Parti'nin oyları neden yükseliyor? İşte 4 başarı formulü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sol panelden AK Parti'ye övgü !

Sosyal Demokrasi Derneği tarafından TOBB genel merkezinde ''2008 Yılına Girerken Sosyal Demokrasi, Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' konulu panel düzenlendi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, ''Türkiye'de, CHP'nin tarif ettiği sosyal demokrasi anlayışıyla yola devam edilemeyeceğini'' öne sürdü.

Sosyal Demokrasi Derneği Başkanı Erol Tuncer, panelin açılışında yaptığı konuşmada, son genel seçimlerde iki sosyal demokrat partinin birleşmesine rağmen sosyal demokratların önceki yıllarda aldıkları oy oranlarına ulaşamadıklarını söyledi. Sosyal demokrat partilerin toplumsal değişimi sağlama sorumluluğuna sahip olmalarına karşın bunu gerçekleştiremediklerini kaydeden Tuncer, bu durumun da siyasal alanda yenilgiye neden olduğunu ifade etti.

Tuncer, bu yenilginin aşılması için sosyal demokrat partilerin siyaset anlayışını değiştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli de ''AK Parti'nin genel seçimlerde başarıya ulaşmasının arkasında lider partisi kimliğinin, örgütünün iyi çalışmasının, yerelde çok aktif olmasının, parti içinde kariyer imkanı sağlamasının yattığını'' söyledi. Tekeli, ''sosyal demokratların AK Partiyi objektif biçimde doğru analiz etmeleri gerektiğini'' dile getirdi.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ise ''Türkiye'de, CHP'nin tarif ettiği sosyal demokrasi anlayışıyla yola devam etmenin imkanı yok'' diye konuştu. Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da sosyal demokrasinin zor durumda olduğunu anlatan Kahraman, ''bu nedenle sosyal demokrasinin yeniden tarif edilmesi ve benimsetilmesi gerektiğini'' söyledi.

Türkiye'de ''sınıfsal temelli bir siyaset ortamından dini temelli bir ortama kaydığını'' öne süren Kahraman, bu duruma karşı sınıfsal ve kültürel temelli bir muhalefet sergilenmesinin önemine dikkati çekti. Kahraman, ayrıca laiklikle ilgili tartışmalara da değinerek, son dönemde laiklik konusunun hem iktidar hem de ana muhalefet partisi tarafından sıkça dile getirilmesinin tesadüf olmadığını, bundan sonra türbanla ilgili üst ölçekli bir uygulamaya geçileceğini öne sürdü.

''Türkiye'de laikliği üst sınıf, burjuvazi savunmaktadır'' diyen Kahraman dar gelirli kesimlerin türbanla bir meselesinin olmadığını iddia etti. Kahraman, neoliberalizm ve küreselleşmeye karşı insan güvenliği politikalarının hızla hayata geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious