AKP'nın planları CHP'yi şaşırtacak!

AKP'nın planları CHP'yi şaşırtacak!.7245
  • Giriş : 02.11.2007 / 17:11:00

Alevilerle ilgili çalışmalar AKP'nin gündeminde. Konuyla ilgili ilk orta ve uzun vadedeki hedeflerini belirledi. AKP'nin CHP'ye sürpriz yapacağız dediği hedefler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel seçimlerde Alevi kökenli bazı milletvekillerini parlamentoya taşıyan AKP, bu milletvekillerinin ilişki ve birikimlerinden yararlanarak Alevilerle bağını güçlendirmeye hazırlanıyor. İktidar partisi, Türkiye'nin temel tartışma gündemlerinden biri olan Alevi vatandaşlar ve kurumlarının sorunları için harekete geçiyor.

AKP bünyesinde tartışılıp değerlendirilecek gündemde ilk adım; cemevlerine ivedilikle maddi manevi destek sağlanması. Orta vadede cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması; uzun vadedeyse devlet bünyesinde Alevilikle ilgili kuruluş düşünülüyor.

AKP'nin tartıştığı yeni açılım ve reform projelerinin başında 'resmi statüsü olmadığı için' kamu kurumlarının desteğinden mahrum olan cemevlerine ivedilikle her türlü maddi ve manevi yardım sağlanması var.

Alevi vatandaşların yaşadığı bölgelerin ihmal edilen altyapı sorunlarının da giderilmesi ve bu kesimle farklı bir ilişki ağının geliştirilmesi de düşünülüyor.

AKP, orta vadede de Diyanet İşleri Başkanlığı dahil hiçbir devlet biriminden destek alamayan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını da tartışma gündemine aldı.

Eğer uzlaşma sağlanırsa gerekli yasal değişiklik yapılarak cemevleri yasal statüye kavuşturulacak. Yani cemevlerinin su ve elektrik giderleri, camilerde olduğu gibi devlet tarafından karşılanabilecek. Cemevi yapımında, arsa tahsisi ve inşaat gibi mevzuattan ve uygulama zorlukları giderilecek.

AKP, uzun vadedeyse Alevilikle ilgili kamusal niteliği olan bir 'yapı'nın oluşturulmasını da öngörüyor. Alevilikle ilgili araştırmalar yapması ve Alevilerin güncel sorunlara dönük etkinlikler düzenlemesi hedeflenen yapının Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde mi, bağımsız mı olacağına değerlendirmelerin ardından karar verilecek.

AKP'nin parti bünyesinde de Alevilerin sorunlarıyla ilgili bir birim oluşturabileceği belirtiliyor. Birimin bir başkan yardımcısına bağlı ve Alevi kökenli bir milletvekili başkanlığında oluşturulabileceği söyleniyor.

'CHP'YE SÜRPRİZLER YAPACAĞIZ'

Alevilikle ilgili reform önerilerini içeren bir raporun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduğu öğrenildi. Başbakan'ın AKP'deki Alevi kökenli milletvekillerinden de proje ve görüş istediği; parti yönetimine de 'Alevilerin sorunlarına dair çalışmalara ağırlık verin' talimatını verdiği belirtildi.

AKP'li bir kaynak, yeni dönemde Alevilikle ilgili sürpriz adımlar beklenmesi gerektiğini söylüyor: "Bu konuda kararlıyız. Alevilerin yaşadığı sorunlar çözülecek. CHP'ye de bu konuda sürprizler yapacağız. CHP, attığımız adamlardan sonra artık Alevileri arka bahçesi olarak göremeyecek."

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious