AKP'nin savunmasında CHP de var

AKP'nin savunmasında CHP de var.11593
  • Giriş : 04.05.2008 / 08:35:00
  • Güncelleme : 04.05.2008 / 08:40:17

AKP, Mahkeme’ye teslim ettiği savunmada Baykal’ın afişine yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkında 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı' olduğu iddiasıyla kapatma davası açılan AK Parti savunmasını ‘İddianamenin ideolojik olduğu’, ‘Söyleyene göre suç isnat edildiği’, ‘Açıklamaların çarpıtıldığı’, ‘Tekzip edilmiş haberlerin esas alındığı’, ‘Partiyle siyasi bağı olmayanların açıklamalarına yer verildiği’ ve ‘Sadece vatana ihanetten yargılanabilen Cumhurbaşkanı Gül’ün siyasi amaçla iddianame metnine eklendiği’ temeli üzerine kurdu.

Savunmasını örnek açıklama, slogan ve afişlerle destekleyen AK Parti, CHP Lideri Deniz Baykal’ın son kurultayda bilboardlara astırdığı ‘Çekil aradan, din de bizim devlet de bizim millet de bizim’ afişlerine, Demirel, Çiller, Yılmaz, Ecevit ve CHP’li Onur Öymen’in iddianamede kapatma gerekçesi olarak gösterilen sözlere benzer açıklamalarına yer verdi. ‘AK parti laiklik karşıtı eylemlerin değil halka hizmetin odağı haline gelmiştir’ dedi.

FERAGAT, FEDAKARLIK, TEVAZU

Başbakan Erdoğan’ın başörtüsüne ilişkin Anayasa Değişikliği sırasında muhalefetin sonunun ‘Adnan Menderes gibi olacağı’ şeklindeki imalarına karşı sarf ettiği, ‘Biz o beyaz çarşafla yola çıktık, bedelini ödemeye hazırız’ sözlerinin çarpıtılarak, laiklik karşıtı bir söz olarak değerlendirildiği belirtildi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Cumhurbaşkanlığına aday olmadığını dile getirdiği ve ardından da ‘Bunların hepsi gelip geçicidir. Başbakan olsan ne yazar, Cumhurbaşkanı olsan ne yazar? Musalla taşına koydukları zaman ‘er kişi niyetine’ diyecekler, ‘Cumhurbaşkanı niyetine’ demeyecekler ki’ şeklindeki sözlerin de çarpıtıldığı ifade edildi.

Savunmada, bu sözlerin Başbakan’ın feragatını, fedakarlığını ve tevazusunu gösterdiği halde, bunun laiklik karşıtı sözler olarak nitelendirildiği kaydedildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious