AKP'de 1 Mart'ın rövanşı

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’a asker gönderilmesi için hazırlıklara hız veren AKP hükümetine kendi milletvekillerinden, tepkiler geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin Birleşmiş Milletler Barış Gücü çerçevesinde Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin hazırlıklarına karşı AKP içinden ilk farklı sesler de yükselmeye başladı. Çatışmalar devam ederken Lübnan’da incelemelerde bulunan AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, bu aşamada acele bir kararla gönderilecek askerin Lübnan’da ateşin ortasında kalacağını, mutlaka orada Türkiye’nin bulunması gerekiyorsa kesinlikle askeri niteliği olmayan bir istihkam birliğinin gidebileceği uyarısında bulundu.

Lübnan’a asker gönderilmesi için mutlaka bir Meclis kararı gerektiği belirtilirken, ANKA’ya açıklama yapan AKP milletvekillerinin değerlendirmeleri şöyle:

’1 MART’IN RÖVANŞI’

Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş: “Benim izlenimlerim sonucu edindiğim kaygı şu: Orada Türkiye’yi batağa sürükleyecekler. Türkiye’yi Irak’ta 1 Mart tezkeresi sayesinde batağa sürükleyemediler. Şimdi 1 Mart’ın rövanşını alarak Lübnan’da batağa sürüklemek istiyorlar. Beni yaşananlar bu endişeye sevkediyor.Asker gönderme kararı Meclis’e geldiğinde bunları düşünerek kararımızı vereceğiz, herkes de vicdanına göre verecek.

TÜRK ASKERİNİ ABD VE İSRAİL İSTİYOR

Adana Milletvekili Abbullah Çalışkan: “Bölgede aslında olan bir savaş olmadı. Bu İsrail’in katliamıdır her şeyden önce. BM Barış Gücü’nden önce İsrail’in savaş suçlusu, terör devleti olarak ilan edilip, sorumlu tutularak yargılanmasının yolu açılmalıdır. Bölgede Üçüncü Paylaşım savaşı yapılıyor, şu anda. O yüzden Lübnan’a asker gönderme hadisesini Lübnan’daki dar bir çerçevede düşünmek yanlıştır. İsrail ve ABD’nin isteğidir. Birinci Dünya Savaşı’ndaki gibi biz buna alet olmak istemiyoruz. Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi Osmanlı’nın parçalanarak Araplarla Türklerin düşman yapılması senaryosu yine gündemde. Biz buna alet olmamalıyız. Türk askerlerinin İsrail ve ABD lehine bölgenin jandarması olarak gönderilmesine karşıyız.

Hükümetimizin bu kararı hiç Meclis’e getirmesini istemiyorum. İsrail mağlup olmuştur. Barış Gücü’yle şu anda israil’e soluk aldırmaya çalışıyorlar. Böyle bir karara Türkiye alet olmamalıdır.

SURİYE TOPRAKLARI İSRAİL İŞGALİNDEN KURTARILACAKSA GİDELİM

Adıyaman Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal: “Barış Gücü’nün gücünün yetki ve sorumluluk alanı net bir şekilde BM tarafından belirlenmedi. Sadece İsrail’in güvenliğini dikkate alan bir Barış Gücü BM’nin tarafsızlığını gölgeye düşürür. İsrail’in Suriye topraklarını işgal altında tuttuğunu hatırlamak lazım. Bir tek İsrail’in kaygısını dikkate alan bir BM kendi tarafsızlığını tartışmalı hale getirir. Bölgede İsrail işgaline son verecek, Lübnan ve Suriye’nin topraklarının güvenliğini sağlayacak bir gelişme olmalıdır. Dışişleri Bakanının söylediği Türk askerinin Hizbullah’ın silahsızlandırılması için gitmediği açıklaması önemlidir ama yeterli değildir. Mutlak surette Suriye toprakları İsrail işgalinden kurtarılmalıdır.

SADECE İSRAİL KORUNURSA EN ÇOK ZARARI TÜRKİYE GÖRÜR

Ankara Milletvekili Eyyüp Sanay: “BM tarafsız, adaleti temin için orada ateşkes uygulayacaksa BM’nin önderliğinde güçlerde yer almakta Türkiye’nin menfaati var. Ama BM perde arkasında İsrail’i korumak gibi bir anlayışın içine girerse o zaman BM’ye katkıda bulunmak üzere giden tüm ülkeler zarar görür. En fazla zararı da biz görürüz. Sanki bana 100 yıl önce başlatılan Ortadoğu projeleri değişik adla uygulanmak isteniyor gibi geliyor. Küçük ükeleri de yeniden bölmek istiyorlar. Yeni bir yapılanma bizim aleyhimize olur. Bizden toprak almasalar da, bizi bu halimize bıraksalar da oraları bölmek, Irak’ı, İran’ı, Lübnan’ı bölmek Türkiye ye zarar verir.

Ayrıca Hizbullah bizdeki Hizbullah gibi değil, Lübnan’ın kendi yerli adamları. Lübnan’ın dışa karşı geliştirilen bir hareketi. Bizdeki ise içe karşı geliştirilen bir hareket.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious